AB Kosova Özel Temsilcisi Lehne'nin Kosova Temasları

AB Kosova Özel Temsilcisi Lehne'nin Kosova Temasları

Avrupa Birliği (AB) Kosova Özel Temsilcisi Stephan Lehne, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde Kosova'nın Statüsüyle İlgili Kararın Çıkması İçin AB ve Uluslararası Camia Tarafından Harcanan Çabaların Yoğunlaştırıldığını Belirtti.

AB Kosova Özel Temsilcisi Lehne'nin Kosova Temasları

Avrupa Birliği (AB) Kosova Özel Temsilcisi Stephan Lehne, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde Kosova'nın statüsüyle ilgili kararın çıkması için AB ve uluslararası camia tarafından harcanan çabaların yoğunlaştırıldığını belirtti.

Kosova'nın statüsünden sorumlu AB'nin Özel temsilcisi Lehne, Kosova ziyareti çerçevesinde Priştine'de liderlerle gerçekleştirdiği temaslarının ardından yaptığı açıklamada, Kosova ile ilgili kararın çıkması için topyekün çabaların yoğunluk kazanmasına umutla baktığını belirtti. Kosova Başkanı Fatmir Sejdiu ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Lehne, "Kosova'nın statüsünü çözecek kararın çıkarılmasına yönelik çabaların New York'ta artmasını bekliyoruz. Olumlu kararın

çıkması için danışmalar bir süre daha sürecektir. Bu arada bizler, Ahtisaari'nin Kosova ile ilgili önerisini desteklemeye devam edeceğiz. Kosova'ya yeni bir statü kazandıracak kararın çıkarılmasının biricik yol olduğuna dair en önemli etmenleri ikna etmeye çalışacağız" ifadelerini kullandı. BM'de kararın çıkarılmasında fiyasko yaşanıp yaşanmayacağı konusunda spekülasyon yapmak istemediğini söyleyen Lehne, "AB, BM Güvenlik Konseyi'nde kararın Kosova lehine çıkacağından emin" dedi. AB diplomatı, Kosova

ile ilgili kararın ne zaman çıkarılacağını kesin olarak söylemenin ise pek mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

Kosova Başkanı Sejdiu da uluslararası camiada yoğunlaşan çabaların, bağımsızlığa yeşil ışık yakması gereken Kosova konusunda kararın çıkarılması sürecini hızlandıracağına inandığını vurguladı. Sejdiu, "Bu yönde ABD ve AB'nin harcadığı çabaları takdirle karşılıyoruz" dedi.

Lehne, Kosova Başbakanı Agim Çelu ile de biraraya geldi. Görüşmede Kosova'nın nihai statüsünün çözümlenmesine yönelik çabalardan ve Kosova statüsünün çözüme kavuşmasından sonra AB'nin Kosova'da üstleneceği role değinildi.

(EK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA