96 Kişinin Öldüğü Hıllsborough Faciası 25. Yılında Anıldı

96 Kişinin Öldüğü Hıllsborough Faciası 25. Yılında Anıldı

96 Kişinin Öldüğü Hıllsborough Faciası 25. Yılında Anıldı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Dünya

Liverpool ile Nottingham Forest arasında Hillsborough Stadyumu'nda 15 Nisan 1989’da oynanan İngiltere Federasyon Kupası yarı final maçında meydana gelen faciada ölen 96 düzenlenen törenle anıldı.

Liverpool ile Nottingham Forest arasında Hillsborough Stadyumu'nda 15 Nisan 1989'da oynanan İngiltere Federasyon Kupası yarı final maçında meydana gelen faciada ölen 96 düzenlenen törenle anıldı.

Olayda ölenlerin ailelerinin yanı sıra futbolcuların ve üst düzey yetkililerin de aralarında bulunduğu binlerce kişinin katıldığı tören, facianın gerçekleştiği Hillsborough Stadyumu'nda düzenlendi. Tören sırasında, İngiltere'nin kuzeyinde bulunan Merseyside kasabasındaki tüm kiliseler, yerel saatle maçın tatil edildiği 15.06'da çanlarını olayda hayatını kaybedenler için 96 kez çalarken, Liverpool'un çağrısı üzerinde ülkedeki kulüp ve taraftarlar tarafından bağışlanan binlerce atkı saha üzerine 96 şeklini oluşturacak biçimde yerleştirildi.

Liverpool kenti Valisi Joe Anderson törende yaptığı konuşmada, olayla ilgili yeni soruşturmalar başlatılacağını duyurarak, "Hillsborough'da ölenleri asla unutmayacağız" dedi.

Tören çeşitli anma konuşmaları ve toplu halde söylenen ilahilerle devam etti.

HILLSBOROUGH FACİASI

Sheffield kentinin takımı olan Sheffield Wednesday'e ait Hillsborough Stadyumu'nun "Lepping Lane tribünü", maç başlamış olduğu halde stadyuma giriş yapamamış Liverpool taraftarlarının kapıya hücum etmesine sahne olmuştu. Kapıya hücum eden taraftarlar ezilme tehlikesi yaşayınca, duruma müdahale etme gereği duyan polis, turnikesi olmayan girişleri de açarak insanları stadyuma almaya çalışmıştı. Hızla stada giriş yapan taraftarlar, Lepping Lane'in tribüne açılan dar tünellerinden geçerek üst ve alt bölümlerine yığılmaya başlayınca; önceden girmiş olan ve öne doğru baskı yiyen bazı taraftarlar balkonlardan aşağı düşmeye, alt taraftakiler ise sahayı bölen kafeslere sıkışmıştı. Tüm bunlar olurken arkadan gelenlerin ön taraftaki izleyicilerin yaşadıklarından haberleri olmamış, maç ise oynanmaya devam etmişti. Sıkışan bazı taraftarlar can havliyle kafeslere tırmanmaya, bazıları ise ezilmemek için zorlayarak patlattıkları bir kafesin aralığından sahaya girmeye çalışmıştı.

İnsanların feryatlar içinde sahaya girmesiyle durumu anlayan hakem, maçı durdurmuş ve görevliler hızla yardıma koşmaya başlamıştı. Ancak, birçok taraftar için çok geç kalınmıştı. Sağlık ekipleri ve polis gücü olayın kötü sonuçlarını engelleyememişti.

Olay sonucunda 94 ölü, 766 yaralı olduğu ortaya çıkmıştı. Hastaneye canlı olarak yetiştirilen bir taraftarın da dört gün sonra ölmesiyle ölü sayısı 95'e ulaşmıştı. Olaydan sonra komaya giren ve dört yıl boyunca makinelere bağlı olarak kalan başka bir taraftarın da hayatını kaybetmesiyle olay sonucu ölen taraftar sayısı 96 olarak kesinleşmişti. - LİVERPOOL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title