9. Cumhurbaşkanı Demirel, Zincirbozan Filminin Galasına Katıldı

9. Cumhurbaşkanı Demirel, Zincirbozan Filminin Galasına Katıldı

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kendisinin de Önemli Aktörlerinden Olduğu 12 Eylül 1980 Askeri Müdahalesi ve O Süreçte Yaşananları Anlatan Zincirbozan Filmini Çok Beğendiğini ve Filmde Anlatılanların Kendi Yaşadıklarını Gerçekçi Olarak Yansıttığını Söyledi.

9. Cumhurbaşkanı Demirel, Zincirbozan Filminin Galasına Katıldı

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, kendisinin de önemli aktörlerinden olduğu 12 Eylül 1980 askeri müdahalesi ve o süreçte yaşananları anlatan Zincirbozan filmini çok beğendiğini ve filmde anlatılanların kendi yaşadıklarını gerçekçi olarak yansıttığını söyledi.

Gazeteci Abdi İpekçi suikastı ile başlayarak 12 Eylül 1980 askeri müdahalesine kadar tırmanan terör olayları, bu süreçte siyasetçilerin yaşadıkları ve ordunun yönetime el koyması, siyasi liderlerin sürgüne gönderilişi ve yaşanan süreci konu alan Zincirbozan filminin galası Kızılay Büyülü Fener Sineması'nda gerçekleştirildi. Galaya 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yanı sıra Adalet Bakanı Cemil Çiçek, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, eski Bakan Hikmet Sami Türk, CHP'li milletvekilleri Mehmet Sevigen ve Eşref Erdem ile filmin bazı oyuncuları katıldı. Galaya doktoru ve DYP Genel Başkanı Ağar'ın koluna girerek gelen 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, filmi büyük bir dikkatle izlerken, filmin özellikle Kenan Evren'in başbakan seçimi ile ilgili sahnelerinde güldüğü gözlendi.

Film çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Demirel, ilginç bir film olduğunu belirterek, senarist, yönetmen ve tüm oyuncuları kutladığını söyledi. Demirel, "Siyasi tarihimizin karmaşık ve enteresan bir dönemine ışık tutuyor. Sanıyorum ki pek çok düşündürücü tarafları var. Çok önemli bir hizmet yapılmıştır ve pek çok şeyin aydınlanmasına yardımcı olacaktır. Bu filme emeği geçen herkesi kutluyorum" diye konuştu. Filmde itirazı olan bir sahne ya da olay olup olmadığının sorulması üzerine ise Demirel, "Benim içinde bulunduğum ve yaşadığım olaylarla ilgili kısımları çok gerçekçi ve hadiselerle, olup bitenlerle mutabık" dedi.

Filmde darbenin Amerika'nın başlattığı bir süreçte olduğunu ve Turgut Özal'ın seçiminde de ABD'nin rolü olduğu temasının işlendiğinin hatırlatılması ve buna katılıp katılmadığının sorulması üzerine ise Demirel, "Mesele filmin temasında değil, mesele tarihi hadiselerde. Onları burada tartışamam. Onları tarihçiler tartışacaktır" ifadelerini kullandı. Yakın dönemde gerçekleşen 'darbe günlüğü' tartışmalarının hatırlatılması üzerine ise Demirel, "O tartışmalar var ve olmaya devam edecek. Darbe olmaya devam edecek manasında değil. O çeşit tartışmalar oldu hep, şimdi de var" diye konuştu.

(MÜG-OK-OK-Y)