8 Merkez Valisi, 1 Vali Yardımcısı ve 3 Kaymakam Hakkında Gözaltı Kararı
Haberler » Güncel » 8 Merkez Valisi, 1 Vali Yardımcısı ve 3 Kaymakam Hakkında Gözaltı Kararı - Haber

8 Merkez Valisi, 1 Vali Yardımcısı ve 3 Kaymakam Hakkında Gözaltı Kararı

'15 Temmuz' darbe soruşturması kapsamında aralarında İstanbul'un eski valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun da bulunduğu 8 merkez valisi, 1 vali yardımcısı ve 3 kaymakam hakkında gözaltı kararı verildi.

8 Merkez Valisi, 1 Vali Yardımcısı ve 3 Kaymakam Hakkında Gözaltı Kararı

Cumhuriyet Başsavcılığı'nca '15 Temmuz' darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında aralarında İstanbul'un eski valisi 'nun da bulunuduğu 8 merkez valisi, 1 vali yardımcısı ve 3 kaymakam hakkında gözaltı kararı verildi.

VALİ MUTLU'NUN DA ARALARINDA OLDUĞU 10 KİŞİ GÖZALTINDA

Hakkında gözaltı kararı verilen valilerin ve kaymakamların ev ve iş yerlerinde arama yapıldı. Hüseyin Avni Mutlu'nun da aralarında bulunduğu 10 kişi gözaltına alınırken, diğer 2 kişiyi arama çalışmaları ise devam ediyor.

VALİLERE YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR

8 vali, 1 vali yardımcısı ve 3 kaymakamın işlediği iddia edilen suçlamalar ise şöyle: "FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği", "Cebir ve şiddet kullanarak Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" ve "Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs."

Kaynak: DHA