66. Cannes Film Festivali'nde Perde Açıldı

66. Cannes Film Festivali'nde Perde Açıldı

66. Cannes Film Festivali'nde Perde Açıldı
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Dünyanın en önemli sinema etkinliklerinden 66.Cannes Film Festivali, Avustralyalı yönetmen Baz Luhrmann'ın çektiği ve Leonardo di Caprio'nun başrolde oynadığı "The Great Gatsby" isimli filmin yarışma dışı gösterimiyle başladı.

Dünyanın en önemli sinema etkinliklerinden 66. Cannes Film Festivali, Avustralyalı yönetmen Baz Luhrmann'ın çektiği ve Leonardo di Caprio'nun başrolde oynadığı "The Great Gatsby" isimli filmin yarışma dışı gösterimiyle başladı.

Açılış töreninden önce ünlü oyuncu Leonardo di Caprio, jüri başkanı Amerikalı yönetmen Steven Spielberg ve yine bu yıl jüri üyesi olarak görev yapan ünlü Avustralyalı oyuncu Nicole Kidman kırmızı halıda boy göstererek hayranlarını selamladı.

Festival sarayındaki açılış gecesinin sunuculuğunu ünlü Fransız sinema sanatçısı Audrey Tautou üstlendi. Tautou, "Amelie Poulain" filmindeki başarısıyla dünya sinemaseverler tarafından yakından tanınıyor.

-Büyük ödül için 20 film yarışıyor-

Bu yıl en büyük ödül Altın Palmiye için 20 film yarışacak. Dünya sinemasını kalbi, ödül ve kapanış törenlerinin düzenleneceği 26 Mayıs'a kadar Cannes'da atacak.

Amerikalı yönetmen ve yapımcı Spielberg, Fransız radyo kanalınına yaptığı açıklamada, bu yılki festivale jüri başkanlığı yapmaktan "büyük onur duyduğunu" söyledi.

Daha önce hiç jüri başkanlığı yapmadığını belirten Spielberg, sinema sektöründe yaratıcılığa saygı gösterdiği için Fransız sinemasına övgüler yağdırdı.

Bu arada, festivalin açılış filmi "The Great Gatsby", ABD'de gösterime girdiği ilk hafta 50 milyon dolar gelirle maliyetinin yarısını şimdiden çıkarttı.

"Altın Palmiye" için yarışacak filmler dışında, "Un certain regard" ve "la Quinzaine des realisateurs" gibi kategorilerde, dünyanın dört bir yanında bu yıl vizyona girecek filmler festival sarayında gösterime sunulacak.

Dünya sinema pazarında önemli role sahip Hindistan sineması, 100. kuruluş yıl dönümünü bu yıl çeşitli etkinliklerle yine Cannes'da kutlayacak.

Fransa'nın dünyaca ünlü sinema sanatçısı Alain Delon, 66. Cannes Film Festivali'nin "onur konuğu" olacak. Fransız yönetmen Rene Clement'in 1960 yılında çektiği ve Alain Delon'un tanınmasını sağlayan "Plein Soleil" isimli film, "Altın Palmiye" ödülleri açıklanmadan bir gün önce, 25 Mayıs'ta festivalde "klasik filmler" gösteriminde seyircilerle buluşacak.

Ünlü filmin eski kopyası, yeni tekniklerle onarılmış olarak sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

-Dünyanın en önemli sinema pazarı-

Cannes'da festivali sarayında kurulacak pazarda, dünyanın dört bir yanından gelen filmler görücüye çıkacak.

Sinema sektöründen on bin kişinin katıldığı festivalde, yaklaşık 100 ülkeden 4000 kadar film pazarlanırken, bunlardan 1500'ü için özel gösterim düzenlenecek.

Festival sırasında pazarlanan filmlerin cirosunun 1 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor. - PARİS

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title