5. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali

5. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali

Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz anısına Mersin'de, bu yıl 5'incisi düzenlenen Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu.

5. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali
28.05.2016 00:39 | Son Güncelleme: 28.05.2016 00:39

Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz anısına Mersin'de, bu yıl 5'incisi düzenlenen Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu.

Forum Mersin AVM, Mersin Üniversitesi (MEÜ) ve Daraba Film Medya Event ortaklığıyla daha önce "yarışma" olarak düzenlenen, bu yıl ise "festival"e dönüştürülen etkinliğin ödül töreni, Forum AVM'deki Atıf Yılmaz Meydanı'nda gerçekleştirildi.

Merhum Atıf Yılmaz'ın eşi Deniz Türkali ile Türk sinemasının "sultanı" olarak nitelendirilen Türkan Şoray'ın da katıldığı törende, üç dalda toplamda 260 filmi değerlendiren jürinin belirlediği birinciler açıklandı.

Yarışmanın, "belgesel" kategorisinde Bulut Renas Kaçan'ın "Reger (Gezgin)" eseri birinci oldu, "Canlandırma-animasyon" kategorisinde ise Metin Vatansever'in "Nefretin Üvey Evlatlarıyız" isimli çalışması ödüle layık görüldü.

İki eserin birinci olduğu "Kurmaca" kategorisinde de Yakup Tekin Tangaç "Azad" filmiyle, Metehan Şereflioğlu da "7 Santimetre" filmiyle ödül aldı.

Yarışmada, "Jüri Özel Ödülleri" ise Süleyman Demirel'in "Asfalt" filmi ile Emrah Erkanı'nın "Tuhaf Zamanlar" filmine verildi.

"Forum Mersin Özel Ödülü", Hüseyin Gülgen'in "Zirve" filmine verilirken, Ömer Akbaş'ın Soma'daki maden kazasında hayatını kaybeden işçilerin anısı için hazırladığı "Son Nefes" filmi, "Sinema Yazarları Özel Ödülü"ne layık görüldü.

Şoray ile Türkali, "Kurmaca" dalının birincilerine ödüllerini takdim etti.

Festivalde, Atıf Yılmaz'ın hayatını anlatan belgeselin gösterimi sırasında Deniz Türkali duygu dolu anlar yaşadı.

Şoray, törendeki konuşmasında, Yılmaz ile çok anıları olduğunu belirterek, "Selvi Boylum Al Yazmalım" filmini birlikte gerçekleştirdiklerini anımsattı.

Yılmaz'ın eşi Türkali ile de yakın olduğunu anlatan Şoray, "Biz zaman zaman Deniz ile buluşup Atıf Bey'i yaşatıyoruz. Bugün de Atıf Bey bizimle, bizimle birlikte yaşıyor. Onun adına gençlerin, kısa film yapımcılarının ödüllendirilmesi ne kadar güzel bir şey. Ben filmleri izlemedim ama duyduğum kadarıyla inanılmaz güzel filmler varmış. Bunlar sinema adına beni çok umutlandırdı. Eminim ki sevgili Atıf Yılmaz da şu an duyuyordur ve sinema adına o da mutlu oluyordur." dedi.

Türkali ise Mersin'in kendisi için bir "vefa" kenti olduğunu ifade ederek, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkan Şoray ile Deniz Türkali başta olmak üzere organizasyona katkı sağlayan isimlere şilt takdim edilen törene Mersin Valisi Özdemir Çakacak, MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve davetliler de katıldı.

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title