Haberi Paylaş
Angut Yavruları Koruma Altına Alındı

Angut Yavruları Koruma Altına Alındı

3. Sayfa Haberleri

Iğdır’ın Tuzluca ilçesi Ünlendi Köyü yakınlarında Mahir Bozdağ tarafından bulunan 10 tane ördekgiller sınıfından Angut yavrusu Orman ve Su İşleri Iğdır İl Şube Müdürlüğüne teslim edildi.

Iğdır'ın Tuzluca ilçesi Ünlendi Köyü yakınlarında Mahir Bozdağ tarafından bulunan 10 tane ördekgiller sınıfından Angut yavrusu Orman ve Su İşleri Iğdır İl Şube Müdürlüğüne teslim edildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Iğdır Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu, Angut yavrularının veteriner kontrolünden geçirildikten sonra bakıma alındığını belirtti. Türkoğlu, "Angut yavruları 1-2 gün gözetim altında kaldıktan sonra Ağrı Dağı eteğinde bulunan karasu sazlık alanda angıt kuşlarının yoğun olarak yaşadığı ve ürediği güvenli alana bırakılacaktır. Bu tür hem etçil, hem de otçuldur. Otların tohumları, tahıllar, suda yüzen böcekler, çekirge, böcek, küçük balıklar, kurbağalar ve solucanlarla beslenirler. Angut kuşlarının Üreme mevsimi Mart veya Nisan ayında başlar. 10-12 yumurta yapar, kuluçka süresi 28 gündür. Yavruların tüylenmesi yaklaşık 1 ila 1,5 ay kadardır. Yavrular tüylendiklerinde beyaz üzerine kahverengi lekeli bir görünümdedirler. Şube müdürlüğümüzü arayarak Angut yavrularının yaşama tutunmasına vesile olan Mahir Bozdağ'a teşekkür ederim" dedi. - IĞDIR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

Mete Türkoğlu Tuzluca Iğdır 3. Sayfa Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title