2015'in İlk Kirazı Görücüye Çıktı

2015'in İlk Kirazı Görücüye Çıktı

2015'in İlk Kirazı Görücüye Çıktı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

Manisa’nın Şehzadeler ilçesine bağlı Sancaklı Bozköy mahallesinde 2015 yılının ilk kirazı görücüye çıktı.

Manisa'nın Şehzadeler ilçesine bağlı Sancaklı Bozköy mahallesinde 2015 yılının ilk kirazı görücüye çıktı. Erkenci kiraz olarak da bilinen Cristobalina cinsi kirazın kilosu 150 TL'den alıcı buldu.

Manisa'da yılın ilk kirazı Sancaklı Bozköy mahallesinde satışa sunuldu. Toplam 25 kilo toplanan ilk kiraz, kilosu 150 TL'den satıldı. İlk kirazın satışında üreticilerle birlikte olan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, bereketli bir sezon olmasını diledi. Şehzadeler ilçesinin kiraz üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Ömer Faruk Çelik, "Dünya da kuzey yarımkürenin ilk kirazı burada üretiliyor. Bugün üretilen ilk kirazları üreticilerimizle birlikte satmış olacağız. Bölgemizde yıllık toplam 20 bin tonluk bir kiraz üretimimiz var. Türkiye'den dünyaya ihraç edilen kirazın 3'te 1'i bu bölgeden yani Sancaklı Bozköy, Karaoğlanlı ve Sancaklı İğdecik mahallelerimizde üretiliyor. Ben bu yıl kiraz üreticilerimiz için hayırlı bereketli bir sezon olmasını temenni ediyorum. Bu bölgedeki üreticilerimiz en güzel kirazı üretiyor. Hemşehrimizin hem de ülkemizin ihracatına ciddi bir katkı sağlamış oluyorlar. İlçemizin ve bu mahallelerimizin iklim yapısı ve toprak yapısı sebebiyle en güzel kiraz bölgemizde yetişmektedir. Tüm üreticilerimizi tebrik ediyorum, yiyenler şifa bulsun, ekonomimize katkı olsun. Kazasız afetsiz bereketli bir sezon olmasını diliyorum" dedi.

"YILLIK TOPLAM ERKENCİ KİRAZ ÜRETİMİ 400 KİLO"

Halk arasında erkenci kiraz olarak bilinen kiraz cinsinin 40 kilo üretilebildiğini ifade eden üretici Hasan Aydın, şöyle konuştu: "Bu yıl ilk hasadımız 25 kilo oldu. Arkasından ikinci hasat olarak da 100 kilo ürün almayı bekliyoruz. Bu erkenci üründe toplam 400 kilogramlık bir üretim bekliyoruz. Zaten erkenci ürünlerin hemen ardından normal kiraz hasadı başlayacak. Cristobalina cinsi olan bu ürün erkenci kiraz olarak biliniyor. Kiraz cinsleri arasında en erken kızaran bir üründür."

"YILLIK KİRAZ ÜRETİMİ 250 BİN TON"

Şehzadeler ilçesinin kiraz üretimi noktasında dünya da ön sıralarda olduğunu ifade eden Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Kabasakal da, "Şehzadeler ilçemize bağlı mahallelerimizde kiraz hasadını yapmaya başladık. Erkenci çeşit dediğimiz bir kiraz grubumuz var. Bunun yanı sıra orta erkenci ve orta geçici çeşitleri olarak gruplara ayırdığımız kiraz çeşitleri var. Erkenci çeşitlerden dediğimiz Cristobalina cinsi kirazımızı çok şükür dünyada ilk olarak Şehzadeler ilçemizde yaptık. Bu yıl kiraz sezonumuz hem çiftçimize hem ülkemize hayırlısı olsun. Bildiğiniz gibi kiraz meyvesi ülkemizde bir ihraç kalemidir. Bu nedenle Türkiye'nin lokomotif ürünlerinden biridir. Dünya genelinde üretime bakıldığında Amerika ile yarışmaktayız. Yıllık 250 bin ton üretimimiz var. Bu üretimin 3'te 1'lik bir kısmı ki bu çok büyük bir dilim demektir. Şehzadeler ilçemizde yetişmektedir" dedi.

Yılın ilk ürünü olan Cristobalina cinsi kiraz Sancaklı Bozköy mahalle meydanında Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik'in de katılımıyla kilosu 150 TL'den alıcı buldu. Kilosunu 150 TL'den 25 kilo kirazın tamamını satın alan tüccar Hüseyin Çimen bereketli bir üretim sezonu olmasını diledi. - MANİSA

2015'in İlk Kirazı Görücüye Çıktı
2015'in İlk Kirazı Görücüye Çıktı
2015'in İlk Kirazı Görücüye Çıktı
2015'in İlk Kirazı Görücüye Çıktı
2015'in İlk Kirazı Görücüye Çıktı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title