2 Yılın Sonunda 5. Murad Balesi Görücüye Çıkıyor

2 Yılın Sonunda 5. Murad Balesi Görücüye Çıkıyor

2 Yılın Sonunda 5. Murad Balesi Görücüye Çıkıyor
Anadolu Ajansı - Haberler | Kültür Sanat

Osmanlı tarihine en az tahtta oturan padişah olarak geçen 5. Murad'ın hayatı bale ile anlatılacak.

Antalya Devlet Opera Balesi,  taht hayatı 93 gün süren Osmanlı hükümdarı 5. Murat'ı bale ile anlatacak. 

Osmanlı İmparatorluğu'nun en az süre süre tahtta kalan padişahı Sultan 5. Murad'ın hayatından kesitlerin sunulacağı "5. Murad" balesinin prömiyeri yarın Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde yapılacak.

Koreografisini Armağan Davran ve Volkan Ersoy'ın yaptığı, 2013 yılı Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde "En İyi Bale-Dans Yapımı" ve "En İyi Koreografi" ödüllerini kazanan eser, Sultan 5. Murad'ın hayatta olan torunları Selahaddin Osman Osmanoğlu, Kenize Murad, Rezzan İris'in de destekleriyle ANTDOB sahnesine taşınacak

Oyunun koreografisini yapan Volkan Ersoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balede  dekor olarak, Sultan Abdülaziz'in saltanat kayığı, Çırağan Sarayı'nda bulunan rıhtım kapısı gibi ögeleri de sahneye taşıdıklarını kaydetti.

Ersoy, 30 Mayıs 1876'da tahta çıkan, geçirdiği sinir buhranları sebebiyle sadece 93 gün tahtta kalabilen ve "Deli Padişah" olarak da anılan 5. Murad'ın, ölene dek 28 yıl boyunca Çırağan Sarayı'nda hapis hayatı yaşadığını belirtti.

-Padişah bestelerine de yer verilecek

Sultan 5. Murad'ın Çırağan Sarayı'nda piyanosu ile bestelediği 500'e yakın eserinden bazılarının sahneye taşındığını ifade eden Ersoy, şöyle konuştu:

"Eserde 5. Murad'ın yanı sıra Sultan Abdülaziz, Sultan 3. Selim, Sultan Murad'ın kızı Hatice Sultan, Mızıka-yı Hümayun Şefi Rıfat Bey'in Osmanlı padişahlarına ithaf edilen özel besteleri de yer alacak. 5. Murad'ın geçirdiği travmatik ve psikolojik durumunu baleye yansıtmaya çalıştık. 130 kişinin görev yapacağı eseri 2 yılda hazırlandık."

Eserde, Tolga Burçak "Sultan 5. Murad", Kıvanç Ekin "Hayali 5. Murad", Müge Ünal "Reftaridil Kadın Efendi", Derya Tokgöz "Eleron Mevhibe Kadın Efendi", Esra Taner "Hatice Sultan", Burcu Bodur "Fehime Sultan", Özde Melek Eren  "Fatma Sultan" , Selin Berkmen "Diana", Evren İskender "Apollon" rolleri ile sahne alacak.

Orkestra şefliğini Hakan Kalkan'ın üstlendiği eserin, dekor ve kostüm tasarımı Savaş Camgöz'e, ışık tasarımı ise Fuat Gök ait. - Antalya

2 Yılın Sonunda 5. Murad Balesi Görücüye Çıkıyor

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title