10 yıl önce bugün neler oldu?

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel
10 yıl önce bugün neler oldu?

10 yıl önce bugün dünyada ve Türkiye'de gerçekleşen olayları sizler için derledik.

10 yıl önce bugün dünyada ve Türkiye'de gerçekleşen olayları sizler için derledik.

TÜRKİYE VE MISIR AKDENİZ'DE İŞBİRLİĞİNE GİDİYOR

Türk ve Mısırlı askeri yetkililer Doğu Akdeniz'de barışa hizmet etmesi beklenen yeni bir askeri işbirliği için Mısır'ın başkenti Kahire'de bir araya geldi.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Uğur Yiğit, bugün askeri bir ziyaret için geldiği Mısır'da, Mısır Genelkurmay Başkanı Korgeneral Sami Hafız İnen ile görüştü. Görüşmede Mısır ve Türkiye arasında yapılması planlanan askeri işbirliği ile ilgili konular ele alındı. İki komutan, Türkiye ile Mısır'ın tarihsel, kültürel ve manevi bağlarının olduğuna vurgu yaparak, iki ülkenin askeri alanda işbirliği yapmasının, Doğu Akdeniz'de barışa hizmet edeceği görüşünü dile getirdiler.

"KAPİTALİZM YOLUN SONUNA GELMİŞTİR"

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 11. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, düzenlediği basın toplantısında "Herkesin bildiği gibi kapitalizmin ekonomi ve düşüncesi çıkmaza ve yolun sonuna gelmiştir" dedi.

Ahmedinejad,"Dünyanın yeni bir fikir, insanı bir yola ihtiyacı vardır. Bizim inancımımız şu ki, İran milleti ve Türkiye milleti ile bizim bölgedeki ülkelerin kültürünün insanoğlunu ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir potansiyeli var. Bizim kültürlerimiz dostluk ve adalet üzerine bütün insan topluluklarının problemlerini çözebilir" dedi.

TEMSİLİ LENNON-ONO SAVAŞ KARŞITI PROTESTOSU

Dünyaca ünlü İngiliz müzisyen John Lennon ve eşi Yoko Ono'nun 1969 yılında Vietnam savaşını protesto etmek için yatakta düzenlediği barışçıl gösteri, Londralı savaş karşıtları tarafından Afganistan'daki savaşı için canlandırıldı. Savaş karşıtları ayrıca John Lennon'un ölüm yıldönümü nedeniyle Lennon'u da andı.

John Lennon ve Yoko Ono'nun evliliği medya dünyasından büyük bir ilgi görünce çift bunu dünya barışını dile getirmek ve savaşı kınamak için bir protesto hazırlamış; Otelinde bir hafta kalan çift sabah 9'dan aksam 9'a kadar dünya basınını odalarında ağırlamıştı.

(İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title