Zonguldak: Seka Sosyal Tesislerine Huzurevi Yapımı İçin Onay Çıktı

Zonguldak: Seka Sosyal Tesislerine Huzurevi Yapımı İçin Onay Çıktı

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'ne Seka'nın Sosyal Tesislerinde Huzurevi ve Yataklı Rehabilitasyon Merkezi İçin Onay Çıktığını Bildirildi.

Zonguldak: Seka Sosyal Tesislerine Huzurevi Yapımı İçin Onay Çıktı

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'ne SEKA'nın sosyal tesislerinde huzurevi ve yataklı rehabilitasyon merkezi için onay çıktığını bildirildi.

Çaycuma Kaymakamı İsmail Kaygısız yaptığı açıklamada, tartışmalara neden olan sosyal tesislerde huzurevi yapımı için Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü'ne müracaat ettiklerini ve beklenen onayın çıktığını söyledi. Önce öğrenci yurdu projesinin uygulandığı bildiren Kaymakam Kaygısız, ilçenin huzurevine ihtiyacı olduğunu ve bunun için bir daha başka bir fırsatın olmayabileceğini hatırlattı. Bir takım eleştiriler nedeniyle sivil toplum örgütleri, basın ve halkın da katılacağı geniş kapsamlı bir toplantı düzenleneceğini ifade eden Kaygısız, "Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından huzurevi projemiz onaylandı. İstenildiği takdirde ocak ayı içerisinde yapımına başlayabiliriz. Önümüzdeki hafta içerisinde Özelleştirme İdaresi'nden de izin alacağız. Sivil toplum örgütleri, basın mensupları ve halkında katılacağı bir toplantıdan sonra ne yapılacağına karar vereceğiz. İlçenin huzurevi ihtiyacı olduğunu en uygun yerin de burası olduğu unutulmamalıdır. Devredilme şartları da hukuken uygun. Tesislerle ilgili komple bir projeyi belediyenin imkanları kaldıramaz. Sürekli çeşitli huzurevlerinde yaşlıların yalnız bırakılmaktan, hatırlanmamaktan yakındıklarını görüyor ve duyuyoruz. Bu insanlarımızın toplumdan soyutlanmaması için de burası güzel bir fırsat" diye konuştu.

Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri, huzurevinin yanı sıra bedensel engelliler rehabilitasyon merkezinin yapımı için de projenin onaylandığını ifade etti. İşadamı Hüsnü Sami Alpan, huzurevi yapımıyla ilgili Kaymakam Kaygısız'a destek vererek yaşlıların sahipsiz bırakılmamasını istedi. Yaşlılar için düşünülen en uygun alanın sosyal tesisler olduğunu ifade eden Alpan, "Bayramlarda veya normal günde sosyal tesislerde ailemizle dolaşırken, tanımadığımız bu insanları ziyaret ederek gönüllerini alabilme imkanı bulabiliriz. Şehrin merkezinde olması nedeniyle periyodik aralıklarla ziyaret etme imkanımız bile olur" şeklinde konuştu.

Çaycuma Çevre Köylerini Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, herkesin mutlaka yaşlanacağı gerçeğini unutmaması gerektiğini ve yaşlılar için bulunabilecek en güzel mekanın sosyal tesisler olduğunu ifade etti.

Kaynak: İHA