Yunanistan'ın 'Kavala Kurabiyesi'ne Edirne'den Rakip

Yunanistan'ın 'Kavala Kurabiyesi'ne Edirne'den Rakip

Edirne (dha) Edirne'nin Ünlü Şekerlemecisi Ürettiği Yunanistan'ın 'Kavala Kurabiyesi' Yunanlı Turistlerden Büyük İlgi Gördü.Edirne'de 30 Yıldan Bu Yana Faaliyet Gösteren 'Arslanzade Şekerleme Firması...

Yunanistan'ın 'Kavala Kurabiyesi'ne Edirne'den Rakip

EDİRNE (DHA) Edirne`nin ünlü şekerlemecisi ürettiği Yunanistan`ın `Kavala Kurabiyesi` Yunanlı turistlerden büyük ilgi gördü.
Edirne`de 30 yıldan bu yana faaliyet gösteren `Arslanzade Şekerleme Firması`nın sahibi 48 yaşındaki Arif Meriç ürettiği kurabiye ile Yunanlılar`ın Kavala Kurabiyesi`nin daha iyisini yaptığını söyledi. Fıstık, tereyağ, un ve pudra şekeri ile yaptığı kurabiyenin diğer kurabiyelerden çok farklı olduğunu anlatan Arif Meriç, ``Bizim kurabiyemiz ağızda dağılıyor. Kurabiyeyi yerken konuşabilirsiniz. Kesinlikle tıkamıyor. Oldukça hafif. Yunanlılar`dan farklı olarak içinde alkol ve domuz yağı yok. Bu kurabiye ile Edirne adını duyurmayı hedefliyoruz. Patentini almak için girişimlerimiz başladı. Bu konuda Yunanlılar`ı geride bırakacağız`` dedi.
ABD`de yaşayan ve Türkiye`ye gezmek için gelen Iraklı turistler badem ezmesi almak için geldikleri şekerleme dükkanında bol miktarda kurabiye aldı. Tattıkları kurabiyenin çok güzel olduğunu belirten Fariba Shajaeyan, Behnam Mehrabkhani ve Noora Naddafi, ``Şimdiye kadar tattığımız en güzel kurabiye. Türkler şekerleme konusunda çok başarılı. Bu kurabiye Yunanlılar`ın ünlü Kavala Kurabiyesi`nden çok daha güzel`` dedi.
Şekerleme dükkanına gelen müşterilere yeni ürünleri olan `Edirne Kurabiyesi` adını verdikleri kurabiyelerden ikram ettiklerini belirten Arif Meriç, ``Kurabiyeyi yedikten sonra ertesi gün tekrar gelip satın alıyor, bizi tebrik ediyorlar. Kilosu 24 YTL`den satışa sunuyoruz`` dedi.
Edirne Kurabiyelerini Yunanlıların en çok ziyaret ettiği Alipaşa Çarşısı`nda tanıtan Arif Meriç, çarşıda alışveriş yapan Yunanlı turistlerin görüşlerini aldı. Yunanistan`ın Atina kentinde yaşayan Viki Alvazzı ve Elena Sılola yedikleri kurabiyenin en az Kavala kurabiyesi kadar lezzetli olduklarını söyleyerek, ``Sizi tebrik ediyorum`` dedi.

Kaynak: DHA