YKS Tercih Kılavuzu Güncellendi! İşte, Sıralaması Değişen Bölümler

YKS Tercih Kılavuzu Güncellendi! İşte, Sıralaması Değişen Bölümler

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), hukuk, mühendislik, mimarlık, tıp, öğretmenlik programlarının başarı sıralarının genişletilmesinin ardından "2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu" güncellendi.

YKS Tercih Kılavuzu Güncellendi! İşte, Sıralaması Değişen Bölümler

YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre ilgili bölümler ve başarı sıralamaları açıklandı. Güncellenen yeni YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nun detayları şöyle:

Duyuruda, YÖK tarafından hukuk, mühendislik, mimarlık, tıp, öğretmenlik programlarının başarı sıralarının genişletildiği hatırlatılarak, "2018 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu"nun bu doğrultuda güncellendiği belirtildi.

YÖK tarafından alınan kararla, hukuk programlarının başarı sırası sınırlaması en düşük 190 bininci, mühendislik programlarının (orman, ziraat, su ürünleri fakülteleri programları ile ağaç işleri endüstri mühendisliği programları hariç, ziraat fakültelerinin gıda mühendisliği programları dahil) en düşük 300 bininci, mimarlık programlarının en düşük 250 bininci, tıp programlarının en düşük 50 bininci, öğretmenlik programlarının ise (rehberlik ve psikolojik danışmanlık programı dahil) en düşük 300 bininci olacak şekilde değiştirilmişti.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

ÖSYM, YKS tercih kılavuzunda tercih tarihlerini de açıkladı. Tercihler, 7 Ağustos Salı günü (yarın) başlayacak ve 14 Ağustos Çarşamba günü sona erecek. Üniversite adaylarının toplamda 1 haftalık süresi var. Adaylar tercihlerini, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklar. Tercih işlemleri, 14 Ağustos 2018 tarihinde saat 23.59'da bitecek.

Tercih yaparken dikkat! ( Tercihlerinizi yaparken son aşamada kontrol aşağıdaki maddeleri kontrol etmeyi unutmayın)

- Listenizdeki programların kodlarını doğru yazdınız mı?

- Listenize yazdığınız programların kodunu ve adını bir kez daha kontrol ediniz?

- Listenizdeki programların bu kılavuzda "bakınız/koşullar" olarak gösterilen ve giriş için aranan bütün koşullarını karşılıyor musunuz?

- Listenizdeki programların sırası, gerçekten istek sıranıza uygun mu?