Haberi Paylaş

İzmir, Dünya Turizm Kentleri Federasyonuna kabul edildi

Yerel Haberler

İzmir, Dünya Turizm Kentleri Federasyonuna kabul edildi

İzmir, Dünya Turizm Kentleri Federasyonuna Türkiye'den kabul edilen ilk şehir oldu.

İzmir, Dünya Turizm Kentleri Federasyonuna Türkiye'den kabul edilen ilk şehir oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu üyelik sayesinde İzmir'in turizm kenti olarak dünya çapında temsil edilmesinin önünün açıldığını söyledi.

İzmir, Dünya Turizm Kentleri Federasyonuna (World Tourism Cities Federation) üye oldu. Böylelikle İzmir, federasyona Türkiye'den kabul edilen ilk şehir olarak dünya turizm kentleri arasındaki yerini aldı. Federasyona turizm sektöründe öncü 223 kentin üye olduğu ifade edilirken, üye kentler arasında; Barcelona, Paris, Amsterdam, Dubai, Moskova ve Xiamen de yer alıyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, üyelikle beraber İzmir'in turizm kenti olarak dünya çapında temsil edilmesinin önünün açıldığını söyleyerek, "Dünya çapında turizm sektörünün üst düzey yöneticileri ve yatırımcılarının katıldığı toplantılarda İzmir'in tanıtılması ve İzmir'e yatırım sağlanması için ilk adım atılmış oldu; ayrıca turizm zirvelerinin İzmir'de düzenlenmesi ve diğer turizm kentlerinin belediyeleriyle turizm sektöründe iş birlikleri geliştirme fırsatı ortaya çıktı" dedi.

Turizmin dünya barışı için de en önemli enstrümanlardan birisi olduğunu belirten Başkan Soyer, İzmir'i dünyada hak ettiği yere taşımak ve 4 milyon turist hedefine ulaşmak için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Dünya Turizm Kentleri Federasyonu nedir?

Dış İlişkiler ve Turizm Dairesi Başkanlığı aracılığıyla iletişim kurulan Dünya Turizm Kentleri Federasyonu (WTCF), Pekin'in girişimiyle, dünyadaki ünlü turizm şehirlerinin ve turizmle ilgili kurumların gönüllü olarak oluşturduğu dünyanın ilk uluslararası turizm organizasyonu olarak biliniyor. "Turizm yoluyla daha iyi şehir yaşamı" vizyonu rehberliğinde WTCF, dünyaca ünlü Fragrant Hills Turizm Zirvelerini her yıl düzenliyor. Üyelerinin deneyim alışverişinde bulunmaları, iş birliğini pekiştirmeleri ve fikir birliği oluşturmaları için bir platform oluşturan WTCF, 2012 yılından bu yana Pekin (Çin), Rabat ve Fez (Fas), Chongqing (Çin), Los Angeles (ABD), Qingdao (Çin) ve Helsinki'de (Finlandiya) art arda sekiz Fragrant Hills Turizm Zirvesine ev sahipliği yaptı.

WTCF ayrıca, her yıl bölgesel konferanslar, forumlar ve etkinlikler düzenliyor. Şimdiye kadar, Asya-Pasifik, Afrika, Latin Amerika, Avrupa ve Orta Asya'da Penang (Malezya), Kazablanka (Fas), Bogota (Kolombiya) ve Sevilla'da (İspanya) bölgesel konferanslar düzenledi. - İZMİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title