Çiftçi Kadınların On Parmağında On Marifet - Haberler
Haberi Paylaş

Çiftçi Kadınların On Parmağında On Marifet

AA - Yerel
Çiftçi Kadınların On Parmağında On Marifet

Saim Turan - Mesut Tankulu - Bilecik'in Osmaneli ilçesine bağlı Büyükyenice köyünde çiftçilikle uğraşan kadınlar, ev işlerinin yanı sıra hem gündüz tarlada çalışıyor hem de kendilerini geliştirmek için akşam saatlerinde düzenlenen tarım ve...

Saim Turan - Mesut Tankulu - Bilecik'in Osmaneli ilçesine bağlı Büyükyenice köyünde çiftçilikle uğraşan kadınlar, ev işlerinin yanı sıra hem gündüz tarlada çalışıyor hem de kendilerini geliştirmek için akşam saatlerinde düzenlenen tarım ve hayvancılık kurslarına katılıyor.

İlçeye 7 kilometre uzaklıktaki köyün kadınlarının talebi üzerine Bilecik Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü ile Osmaneli Ziraat Odası tarafından tarım ve hayvancılık kursu başlatıldı.

Sabah erken saatlerde uyanıp yemek, bulaşık, temizlik gibi ev işlerinin yanı sıra tarla, bahçe, hatta inşaat işlerinde çalışarak aile bütçesine katkı sağlayan kadın çiftçiler, yoğun çalışma temposuna rağmen akşam da köy konağında kursa katılarak, tarım ve hayvancılık konularında kendilerini geliştiriyor. Yetiştirdikleri ürünleri, kullandıkları traktörlerle ilçe merkezine getiren kadınlar, bunları pazarda satıyor.

Kursa katılan 19 kadın çiftçi, arazide uygulamalı eğitim görüyor ve onlara günlük 20'şer lira ödeniyor.

-"Kadınlarımız eğitimde çok başarılı oluyor"-

Osmaneli Ziraat Odası Başkanı Ertuğrul Ünver, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köyde yaşayan kadınların, tarım ve hayvancılıkla iç içe olduğunu söyledi. Kurs talebinin, kadın çiftçilerden geldiğini belirten Ünver, şöyle konuştu:

"Çapaya giden, hayvana bakan, akşamları evine gidip yemeği hazırlayan yine kadın çiftçilerimiz. Hem sebze ve meyve hem de hayvancılık üzerine uygulamalı eğitim alıyorlar. Dünya ve Avrupa standartlarını yakalayamasak bile buna yaklaşmamız, bir yerden başlamamız lazım. Bunlara kadınlarımızla başlamamız, büyük bir avantaj. Çünkü kadınlarımız eğitimde çok başarılı oluyor. Çiftçi kadınlarımız da çok memnun. Kendilerine sorduğumuzda, 'Bugüne kadar boşa çalışmışız, fazla gübre kullanmışız, masraf ağır olmuş' diyerek, bundan sonra daha güzel, başarılı bir şekilde meyve, sebze yetiştireceklerini belirtiyorlar. Tabii ki bundan tüketici de yararlanacak. Tüketicimiz, hiç tereddüt olmadan gıdaları yiyecek. Çünkü, tarımda kullanılan ilaçların hepsi, daha bilinçli ve yerinde kullanılacak."

Kursiyerler de kursta öğrendiklerini tarlada ve hayvan bakımında uygulayacaklarını, aldıkları eğitim sonrası bilinçli tarım yapacaklarını söyledi.

Yayıncı: Doğan Sarıtaş - BİLECİK

AA / Yerel

Büyükyenice Osmaneli Bilecik Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title