Haberler

Aoç Hayvanat Bahçesinin Büyükşehir Belediyesine Devri

Büyük Önder Atatürk'ün talimatıyla 1933 yılında kurulan ve her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) Müdürlüğüne bağlı hayvanat bahçesi, yapılan protokol gereği bayramdan sonra Ankara Büyükşehir Belediyesine devredilecek.

Büyük Önder Atatürk'ün talimatıyla 1933 yılında kurulan ve her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) Müdürlüğüne bağlı hayvanat bahçesi, yapılan protokol gereği bayramdan sonra Ankara Büyükşehir Belediyesine devredilecek.

AOÇ Müdürlüğüne bağlı hayvanat bahçesinin intifa (yararlanma) hakkı, 21 Haziran 2006 tarihinde yürürlüğe giren kanunla Ankara Büyükşehir Belediyesine verilmişti.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, söz konusu kanuna istinaden hazırlanan protokol, AOÇ Müdürlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesince imzalandı ve Hayvanat Bahçesi'nin Ankara Büyükşehir Belediyesine devir teslim aşamasına gelindi.

Hayvanat Bahçesi'nin Ankara Büyükşehir Belediyesine devri, Ramazan Bayramı'nın ardından Eylül ayı içerisinde yapılacak.

-PERSONELLER BİR SÜRE BERABER ÇALIŞACAK-

Devir işleminden sonra Atatürk Orman Çiftliği personeli, belli bir süre Büyükşehir Belediyesi personeli ile birlikte çalışacak. Yasal mevzuatın müsaade ettiği personeller, kişilerin rızası alınmak kaydıyla Belediye kadrolarına geçebilecek. Diğer personeller ise Müdürlüğün diğer birimlerinde görevlerine devam edecek.

-BÜYÜK ÖNDER'İN TÜRK MİLLETİNE MİRASI-

Büyük Önder Atatürk'ün Türk Milletine miras olarak bıraktığı Atatürk Orman Çiftliği bünyesindeki hayvanat bahçesi, ilk kez 1933 yılında tarla bitkilerine zarar veren hayvanları teşhir etmek amacıyla birkaç geçici kafesler şeklinde kuruldu. Çeşitleri az olmakla birlikte, bu minyatür hayvanat bahçesindeki hayvanlara karşı halkın aşırı ilgisi üzerine düzenli bir hayvanat bahçesinin kurulması kararlaştırıldı. Atatürk'ün, daha modern bir hayvanat bahçesi kurulması direktifiyle birlikte, bu iş için 320 dekarlık bir alan ayrıldı.

Kurulduğu günden günümüze kadar geçen süre içerisinde kar amacı güdülmeksizin eğitim ve kültür merkezi olarak çalışmalarını sürdüren hayvanat bahçesi, Türkiye'de ve dünyada soyu tükenmekte olan hayvanları koruma altına alınarak üremelerinin sağlanması, yok olmalarının önlenmesi ve hayvan sevgisinin aşılanması ilkesiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Kurulduğu ilk yıllarda 8-10 tür hayvan çeşidi ile hizmet veren hayvanat bahçesinde bugün itibariyle 142 türden yaklaşık 2000 civarında hayvan bulunuyor. Yıllar itibariyle yeni barınaklar yapılırken, değişik hayvan türleri de AOÇ Hayvanat Bahçesi ailesine katıldı.

Özellikle son yıllarda ki çalışmalarla "Doğal Yaşam Projesi" kapsamında barınakların rehabilitesine başlanarak, hayvanların doğal ortamlarına yakın barınak ve kafesler yapıldı. Yırtıcı hayvanlar vadisi projesinde ayı, kurt, tilki, çakallara, memeli hayvanlar savanası projesinde geyik ve zebralara yeni yerler yapıldı.

-PEK ÇOK YENİ ENDEMİK HAYVan GELECEK-

Ankara Büyükşehir Belediyesine devirden sonra 2000 dönümlük bir alana kurulması planlanan yeni hayvanat bahçesine, mevcut hayvanların yanı sıra pek çok değişik endemik hayvanın getirilmesi planlanıyor.

Yeni hayvanat bahçesi bünyesinde, hayvan gösteri merkezleri, safari alanları, hayvan hastanesi, uzay çatı şeklinde cam kafeslerde kuşlar ünitesi, çocuklara yönelik aktivitelerin bulunduğu serbest oyun alanları, lunapark, çocuk hayvanat bahçesi, hediyelik eşya reyonları ile tema park gibi tesislerin de yer alacak. Ayrıca mevcut projelerden tünel akvaryumu ve deniz memelileri gösteri merkezi, tamamlanarak hizmete sunulacak.

Ankara çayı arıtılarak temiz su akışı sağlanacak ve etrafındaki rekreasyon alanları içerisinde çeşitli aktiviteler düzenlenecek.

- ANKARA

Kaynak: AA / Yerel

Yerel Haberler

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

ABD ve İsrail reddetti! Hamas'tan ateşkes anlaşmasında, 'Türkiye garantör olsun' şartı

ABD ve İsrail reddetti! Hamas'tan ateşkes anlaşmasında, "Türkiye garantör olsun" şartı

Bakmadan Geçme

Arife mi, arefe mi? TDK nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu doğru yazılışı hangisi #129300 Messi futbolu bıraktı mı? Messi jübile mi yapacak 2024? 13 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 13 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 13 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 13 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 13 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 13 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 13 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 13 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 13 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 13 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor birincilik ödülü ne, Survivor şampiyonu ne kazanacak, kaç TL? 13 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 13 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Survivor 2024 final nerde yapılacak? İstanbul Nefes Orman Açık Hava Sahnesi nerede? Survivor All Star 2024 şampiyonu nasıl belirlenecek, SMS mi performans mı? #129300
Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title