Haber : 6. Malatya Uluslararası Film Festivali'ne Doğru - Haberler

Haberi Paylaş

6. Malatya Uluslararası Film Festivali'ne Doğru

6. Malatya Uluslararası Film Festivali'ne Doğru

6. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde yarışacak ulusal uzun metraj filmler belirlendi.

6. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde yarışacak ulusal uzun metraj filmler belirlendi.

Festival Komitesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 6-12 Kasım'da gerçekleştirilecek, Malatya Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'na 32 film için başvuru yapıldı.

Prof. Dr. Aytekin Can, yönetmen Nezih Orhon, yönetmen Ömür Atalay, oyuncu ve yönetmen Ufuk Bayraktar, oyuncu Özge Özberk, Anadolu Üniversitesi Sinema Televziyon Bölümü Başkanı Prof. Dr. Alper Altunay ve sanat yönetmeni Natali Yeres'in bulunduğu jüri, yarışmaya katılacak filmleri tespit etti.

Buna göre, festivalde Abluka, Sarmaşık, Kar Korsanları, Nefesim Kesilene Kadar, Yarım, Çekmeceler, Eksik, 91.1, On Adım, Yeni Dünya, Kasap Havası, Misafir, Memleket ve Saklı filmleri yarışacak.

Memleket, On Adım ve 91.1 filmlerinin Türkiye prömiyeri de ilk kez Malatya Film Festivali'nde gerçekleştirilecek.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'na ise ABD'den Avusturya'ya, Fransa'dan Tayland'a kadar 400 film için başvuru yapıldı.

Jüri tarafından seçilen ve çoğunun Türkiye prömiyerinin de festival sayesinde yapılacağı filmler ise şunlar:

"Ben, Earl ve Ölen Kız, Birini Öldürmek, Birleşme Noktası, Boğulan Bir Adamın İzlenimleri, Fırtına Bulutlarının Altında, Hazine, Meleklerin Düşüşü, Parabellum ve Saul'un Oğlu."

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması'nda da Günah, Sonuç, Allı Yeşilli, Bir Zamanlar Bir Köyde, Wong Kar Wai Üzerine Kısa Bir Film, Körler Müessesesi, Salı, Zilan, Mucize Aynalar ve Ukde filmleri yarışacak.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında en iyi filme 75 bin, en iyi yönetmene 15 bin, en iyi kadın ve erkek oyuncularla en iyi senaryo ve Fahri Kayahan en iyi müziğe 10'ar bin lira para ödülü verilecek.  Ayrıca bu kategoride Kemal Sunal Halk ve SİYAD ödülleri de sahiplerini bulacak.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nda en iyi filme 12 bin dolar, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması'nda da 7 bin 500 lira para ödülü verilecek.

Onur ödülü

6. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde bu yıl Onur Ödülü Perihan Savaş ve Serdar Gökhan'a takdim edilecek.

Yabancı Onur Ödülü de Gürcü yönetmen Eldar Shengelaia'ya verilecek.

Organizasyon kapsamında; Berlin, Cannes, Toronto gibi saygın film festivallerinde ilk kez izleyici karşısına çıkan ödüllü filmler de sinemaseverlerle buluşturulacak.

Ulusal ve Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması bölümlerinde gösterilecek filmlerin yanı sıra Dünya Panoraması, Ulusal Panorama, Öteki Dünyanın Renkleri, Ortadoğu Sineması, Retrospektif: Nuri Bilge Ceylan, Romen Yeni Dalgası, Ustaların Gözünden, Ulusal Belgesel Panoraması, Mişmiş (Çocuk Filmleri), Suriyeli Misafirler, Onurlandırılan Filmler, Anılarına Bölümü, Ulusal Kısa Film Yarışması, Kısa Film Dünya Panoraması ve Kısa Film Türkiye Panoraması başlıkları altında filmler gösterilecek.

AA / Yerel

Emek Sineması Aytekin Can Türkiye Malatya Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title