Zehra Bora - Son zamanların en dikkat çeken konularından Yo-Yo Sendromu nedir ? - Haberler.com

Son zamanların en dikkat çeken konularından Yo-Yo Sendromu nedir ?

Son zamanların en dikkat çeken konularından Yo-Yo Sendromu nedir ?

Yo-Yo Sendromu nedir?

Yo-yo sendromu 1990 yılında Kelly D. Brownell tarafından yo-yo oyuncağının hareketlerine benzetilerek, uygulanan diyetlerin sonunda kilo döngüsünü tanımlamak için ortaya çıkmıştır. Birey, önce kilo kaybında başarılı olup daha sonra uzun vadede bu kiloyu koruyamaz ve verdiği kiloları geri almaya başlar. Bu döngüye yo-yo sendromu ya da yo-yo etkisi denilmektedir.

Yo-yo sendromu bireylere ne gibi zorluklar yaşatmakta?

Yapılan araştırmalara göre genellikle zayıflamayı hedef alarak diyet yapan bireylerin sadece %5'i verdikleri kiloyu koruyabilmektedirler.

Bu durumu yaşayan bireylerde ağırlık kaybı ardından kazanımı devam ettiği sürede yağ ve kas oranı bozulur ve dolayısıyla kişinin bazal metabolizma hızını (BMH) azalır, kilo artışı kolaylaşır.Böylelikle bireyin kilo vermesi ve bu kiloyu koruması her diyet uygulama denemesinde daha da zor olacaktır.

Peki "Aç Beyin" dediğimiz terim aslında ne?

Yapılan araştırmalara göre bireyin %10'luk kilo kaybı durumunda, yüksek kalorili besinlere daha fazla istek ve tepki verdiği gözlemlenmiştir. Bu duruma "Aç Beyin" tanımı verilmiştir. Aç beyin teorisine göre kişi %10'luk bir kilo kaybında beyin, kıtlığa girdiğini düşünerek vücudu yağ depolamaya yöneltir.

Yo-yo sendromuna neden olabilecek etmenler neler?

Yaş

Sağlık durumu

Fiziksel aktivite

Cinsiyet

Bilinçsiz bir şekilde kullanılan zayıflama ilaçları

Yanlış diyetler uygulaması

Sık aralıklarla, düşük kalorili diyet yapmak

yo-yo sendromuna neden olabilmektedir.

Yo-yo sendromu; kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıkların oluşma riskini arttırıyor!

Ayrıca yo-yo sendromu olan bireylerin %16,7 sinde gece yeme sendromu, %54,8'inde ise tıka basa yeme sendromu olduğu görülmüştür.

Yo-yo sendromu olduğunu düşünüyorsanız muhakkak bir uzmandan yardım almanızı öneririm.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title