Zehra Bora - Sağlıklı beslenmek gerçekten zor ve maliyetli midir? - Haberler.com

Sağlıklı beslenmek gerçekten zor ve maliyetli midir?

Sağlıklı beslenmek gerçekten zor ve maliyetli midir?

Sağlıklı beslenme dediğimizde şüphesiz aklımıza avokado, ananas, chia tohumu, somon balığı hatta mango gibi aslında geleneksel yemek kültürümüze yeni giren veyahut olmayan maliyetli besinler geliyor değil mi?

Bu durum diyet yapmak isteyen bireylerde önyargı hatta diyete karşı korku oluşmasına da sebep olabiliyor. Oysa sizlere sağlıklı beslenmenin aslında sadecebu besinlerden ibaret olmadığını, dolabımızdaki geleneksel besinlerle de sağlıklı beslenme rutini oluşturmanın mümkün olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Malesef paketli gıda olarak adlandırılan, basit şeker, fazla tuz ve doymuş yağ ihtiva eden sağlıksız atıştırmalıklar, sağlıklı besinlere nazaran daha ucuz ve daha kolay ulaşabilir durumda. Lakin ufak bir detayı atlıyoruz. Bu tarz besinlerin tüketim sıklığı, satın alımı çok fazla. Yani aylık hesaba vurduğunuzda alacağınız birer kilo sebze meyveyle mukayese ettiğinizde, bir aileyi doyuracak, yapacağınız bir tencere yemekle, her gün bir ara öğününüzde tüketeceğiniz bir adet meyve daha uyguna geliyor... Çünkü abur cubur tarzı gıdalar, tükettikçe tüketim ihtiyacı duyduran, durmadan elinizin altında olmasına bağımlılık yapan, kan şekeriniz üzerinde yaptığı olumsuz dalgalanmalar sonucu daha fazla besin tüketilmesine neden olan sağlıksız atıştırmalıklardır.

Başka bir noktadan bakacak olursak yine fiyatı uygun olarak gördüğümüz hamur işleri, hazır paketli makarnalar, beyaz pirinç gibi glisemik indeksi yüksek olan besinleri ana öğün olarak tükettiğimizde kan şekeri regülasyonumuz sağlanamamakta ve yeniden besin tüketimi arayışına gitmekteyiz. Bu kısır döngü bir müddet sonra yemek sonrası yüksek kan şekeri, bel çevresinde yağlanma, diyabet öncesi döneme, yağlı karaciğer hastalığına, ardından insülin direnci oluşumuna yeniden yüksek açlık kan şekeri ile vücutta inflamasyon oluşmasına, gün sonunda da maalesef bireylerde Tip 2 Diyabet hastalığının oluşmasına neden olmaktadır.

Burada sizlere tavsiyem, öğününüzün makro besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda ayarlayarak, kan şekerinizin regülasyonunu korumanız bu sayede uzun saatler tok kalarak, fazla besin tüketiminden uzaklaşarak, hem kg hem de cüzdanınızın hesabını yapabilmeniz olacaktır.

Ayrıca diyet listelerinde her zaman besinlerin muadilleri bulunmakta.

Kefir yerine ayran veya süt

Et yerine kurubaklagil

Beyaz pirinç yerine bulgur

Beyaz makarna yerine tam buğday makarna

Beyaz ekmek yerine tam tahıldan yapılmış bir ekmek

Mango yerine elma

Avokado yerine salatalara zeytinyağ eklemek pek mümkün.

Alternatifleri bilmek yani bir nevi besin gruplarında muadilleri öğrenmek hem beslenmenize renk getirerek diyet listenizin sıkıcı olmasını engelleyecek hem de ayırdığınız bütçeye uygun olacaktır.

İnanın sağlığınız için faydalı besinlerle beslenmek doğru bir şekilde öğrenildiğinde hem mental hemde fiziksel sağlığınıza daha iyi gelecektir.

Sağlıcakla kalın.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title