Zehra Bora - Doğru beslenme tüyoları ile saçlarınızı güçlendirin! - Haberler.com

Doğru beslenme tüyoları ile saçlarınızı güçlendirin!

Doğru beslenme tüyoları ile saçlarınızı güçlendirin!

Saçlarımız neden dökülüyor?

Saç dökülmesi neredeyse her bireyin hayatının bir döneminde karşılaştığı bir durum.

Saçların dökülmesine stres, hormonel değişimler, ilaç kullanımı, kansızlık, genetik, mevsim değişikliği, hastalık, yetersiz ve dengesiz beslenme gibi bir çok faktör sebep olmakta.

Bunun yanı sıra bazı vitamin ve minerallerin de saç sağlığımızla ilişkili olduğunu söylemek çok mümkün. Bunlardan başlıcaları; D vitamini, B vitaminleri, A vitamini; çinko, demir, biyotin ve selenyumdur.

Peki daha güçlü saçlar için nasıl beslenmeliyiz?

Hepimizin sıkça duyduğu keratin, saçlardaki ana bileşeni oluşturan bir protein. Yani daha sağlıklı saçlar için protein alımı çok kıymetli diyebilirim. İşte tam bu sebeple diyette alınan proteinin yetersiz olması saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

Saç dökülmelerinden şikayetçiyseniz demir eksikliğiniz olabilir!

Sağlıklı ve güçlü saçlar elde edebilmek için demirden zengin besinler tüketilmeli. Et, tavuk, yumurta, soya fasulyesi, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişleri demir kaynağı olarak beslenmenize eklemenizi tavsiye ederim.

Hatırlatmakta fayda var;

Demir içeren besinleri C vitamini ile birlikte tüketerek demirin emilimini arttırabiliriz. Örneğin sabah kahvaltısında yumurtanın yanına bir adet yeşil biber, kapya biber veya mandalinagibi c vitamini kaynağı ekleyebilirsiniz.

Saç sağlığı denince akla gelen diğer vitamin ise biyotin. Vücutta depo edilemediği için günlük yeterli alımı saç sağlığı için çok değerli. Avokado, somon balığı, fıstık, mantar, yumurta biyotin bakımından zengin besinlerdir.

Çinko, saçların sağlıklı bir şekilde büyümesinde rol oynayan bir diğer vitamin. Et, süt ve süt ürünleri, kabak çekirdeği, yumurta, ceviz, peynir ve bulguru çinko bakımından zengin besinlere örnek olarak verebiliriz.

Yapılan bazı araştırmalar yetersiz omega3, omega6 tüketiminin de saç dökülmesine sebep olduğunu söylüyor.Bu noktada sağlıklı doymamış yağ asitlerince zengin balığı haftanın en az 3-4 günü, çiğ kuruyemişleri ise günlük beslenme düzeninize eklemenizi öneririm.

Saç demişken kolajenden de bahsetmeden olmaz!

Nedir bu kolajen?

Aslında kolajen insan vücudunda bulunan bir çeşit proteindir. Vücut bu proteini kendisi üretebilirken yaş faktörüne bağlı olarak zamanla üretimi yavaşlamaktadır.

Kadınlarda 25 yaşından itibaren kolajen üretimi yavaşlamakta, 35 yaşından itibaren kolajen üretimi yetersiz düzeye gelmektedir.

Yaş aldıkça vücuttaki kolajen üretimi azalırken, kolajen kaybı da artmaktadır.

Dolayısıyla saç dökülmeleri, ciltte kırışıklıklar ve cilt elastikiyetinde azalma görülmesi çok muhtemel. Hayvansal gıdaların bağ dokusu kolajenin en iyi kaynağıdır. Hayvanların kemiklerini kaynatarak elde ettiğimiz kemik suyunun kolajen içeriği zengindir. Bu şekilde kolajen kaybını karşılayabileceğinizi düşünmüyorsanız gıda takviyesi şeklinde de kullanabilirsiniz.

Sizlerde tüm bu bahsettiğim bilgilerle birlikte yeterli ve dengeli beslenerek ve gıda takviyeleri kullanarak saç sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın!

Yorumlar (1)
GULNAZ: Benda kullanabilirmiyim yaşim 30
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title