Sümeyra Teymur - CLUBHOUSE nedir? - Haberler.com

CLUBHOUSE nedir?

CLUBHOUSE nedir?

clubhouse canlı sohbet kanalları teması üzerine kurulmuş bir sosyal medya platformudur. clubhouse'da tek başınıza veya arkadaşlarınızla sohbet odası açıp, dilediğiniz konuda istediğiniz kadar konuşabiliriz. bunu bir tür canlı radyo programı veya canlı podcast gibi düşünebilirsiniz.

#clubhouse nasıl kullanılır?

clubhouse'taki canlı sohbet odalarını isterseniz konuşmacı olarak, isterseniz dinleyici olarak kullanabilirsiniz. üzerinde konuşmak istediğiniz bir konu varsa, bir oda açıp konuşmaya başlıyorsunuz. oda siz konuştuğunuz sürece açık kalıyor ve isteyenler odaya girip sohbetinizi dinleyebiliyor. bu arada dinleyiciler moderatörden söz hakkı olarak, sohbete katkıda bulunabiliyorlar. hiç oda açmadan da ortamda takılabilir, sohbetleri dinleyebilir veya odalarda dolanarak kimin ne yaptığını stalklayabilirsiniz.

#cblubhouse nasıl bu kadar popüler oldu?

clubhouse nisan 2020'de piyasaya çıkıyor aslında. ancak ilk çıktığında çok da kimsenin ilgisini çekmiyor. 2021 yılı ocak ayında 100milyon dolar yatırım alıyor -henüz ismi duyulmayan bir uygulama için oldukça yüksek bir yatırım bedeli.- daha sonra elon musk, 90 dakikalık bir canlı yapıyor platformda ve sonrasında bir bakıyoruz ki bütün ünlüler orda. aldıkları 100milyon dolarlık yatırımın 99 milyon dolarını reklam ve tanıtıma harcadıklarını düşünüyorum, neredeyse bütün ünlülerin bir anda clubhouse'da canlı yayın yapmasına başka türlü bir açıklama getiremiyorum.

clubhouse'ın kullanılması en kolay tarafı görüntü olmadan sadece ses yayını olması. bu özellik onu katılımcı olarak kullanmayı çok kolaylaştırıyor. evinizin ortamında, her yer leşken bile gayet havalı konulardan konuşabiliyorsunuz ve insanlar sizin o sırada smokininizle yayına katıldığınızı falan düşünüyor. başarısı biraz da bu modellemeden geliyor olabilir.

#clubhouse'ın kullanıcı sayısı kaç?

son yayınlanan rapora göre kullanıcı sayısı aralık ayında 600binlerde iken, şubat ayında 2 milyon olmuş. 100milyon dolar yatırım alan bir şirket için hala çok çok az; hele diğer sosyal medya applerinin milyar kullanıcısı olduğunu düşündüğümüzde bu sayı %1 bile değil. Insanlar clubhouse'da ne konuşuyor? bütün insanlar clubhouse'da eline mikrofon verilmiş bir siyasetçiye dönüşüyor adeta. eline sazı alan bırakmıyor maşallah. konular ne mi? her türden. herhangi bir sınır yok. politika da konuşulabilir, teknoloji de, kişisel gelişim de. yok ben ciddi sevmiyorum diyorsanız tamamen goygoy da yapabilirsiniz.

#clubhouse'un android uygulaması var mı?

henüz hayır ama yakın zamanda gelecekmiş.

#neden clubhouse'ın android uygulaması yok.

sanırım sadece iOS kullanarak havalı olmaya çalışıyor, tam emin değilim. belki de paraları android appini geliştirmeye yetmemiştir ve bize havalı olmak için sadece iOS yapmışlar gibi bir imaj vermeye çalışıyorlardır, kim bilir. sadece iOS kullananlarla ortam taksim meydanına döndü zaten + android'çiler gelse ne olacak bilemiyorum.

neden clubhouse'a sadece davetiye ile girilebiliyor bilen yok. yine havalı olma çabası olabilir. ancak ortama davetiye ile giriliyor ama davetiyeler de zaten herkeste var. bana durup dururken sürekli davetiye gönderiyor örneğin. ne yapacam bilmiyorum bu davetiyeleri, mezara da götüremem. zaten davetiye ile giriliyor, aşırı elit ortam, üstümü başımı düzelteyim de gireyim diyenler; içerisinin taksim meydanına döndüğünü görünce büyük bir şok yaşıyorlar.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title