Rumeysa Çayıroğlu - Taklit et, yaşamın değişsin! - Haberler.com

Taklit et, yaşamın değişsin!

Taklit et, yaşamın değişsin!

Bugün size hayatımızı derinden değiştiren bir teknikten bahsedeceğim: "Taklit et gerçekleşsin." tekniği. Bu teknik, hayatı en temelinden etkiliyor. Tekniği uygulamaya başladığınızda bakış açınızda, tavırlarınızda, yaptıklarınızda çok büyük farklılıklar ve gelişmeler göreceksiniz.

"Taklit et gerçekleşsin" tekniğinde yapmanız gereken: Olmak istediğiniz kişiyi tanımlamak ve onu hayatınıza aktarmaktır. Peki bunu nasıl yapıyoruz? İlk aşamada olmak istediğiniz "ben"i fark ediyorsunuz. Nasıl bir Zeynep, nasıl bir Mehmet olmak istiyorsunuz? Bunları yazıyorsunuz. Olmak istediğiniz ideal kişinin özellikleri neler? Onun nasıl davrandığını, nasıl bir hayat yaşadığını detaylandırın: giyiminizi, çevrenizdeki insanları, çalışma şeklinizi, tavırlarınızı, ne kadar kazandığınızı, nasıl bir işte çalıştığınızı, iletişim şeklinizi, insanlara ve işinize olan bakış açınızı, günlük rutinlerinizi, alışkanlıklarınızı, kendinizle olan ilişkinizi, farkındalıklarınızı... Ne kadar detaya inerseniz o kadar güçlü olur. Olmak istediğiniz ideal kimliğinizi tanımladıktan sonra bu yazdıklarınızı en azından bir hafta boyunca günde bir kez okuyun. Bir haftanın sonunda ikinci aşamaya geçebilirsiniz.

İkinci aşamada güne başlamadan önce sizin ideal kimliğiniz o günü nasıl yaşardı diye kendinize sorup hayal edin. Bu yeni "ben"i içselleştirmek için gün içerisinde karşılaştığınız durumlarda kendinize şu soruyu sormalısınız: "İdeal ben burada olsaydı ne yapardı?". Bunu düzenli olarak sorup cevaplarınıza göre kararlar alabilirsiniz. Burada amacımız olmak istediğiniz kişiye dönüşmenizi, bu şekilde de onun aldığı sonuçları sizin de almanızı sağlamak. Fakat bunu yaparken zorunlu işleri bırakmıyoruz. Diyelim ki hayalinizdeki kişi iş kurmuş ve aylık yüz tane müşterisi var; lakin siz şu an öğrencisiniz; ideal kimliğinizin yapacağı şey "iş kurmak" değil, "dersleri çalışmak" olmalı, çünkü o kişi bunları atlatıp iyi bir iş kurmaya başarmış. Yani burada durumunuza göre uyarlıyorsunuz.

Üçüncü aşamada, olmak istediğiniz kişinin beş tane karakter, beş tane de fiziksel özelliğini yazmanız ve bu listeyi yaklaşık bir ay her gün sabah akşam okumanız gerekiyor. Bu şekilde o yeni "ben"le daha güçlü bir şekilde bağ kurarsınız. Her günün sonunda da "ideal ben" ile olan uyumunuzu on üzerinden puanlandırın. Sekiz bunun için güzel bir puan. Bu şekilde kimliğinizi değiştirmenizle beraber inançlarınız değişir. Değişen inançlarınız duygu ve düşüncelerinizi etkiler, o da harekete geçmenizi, aksiyon almanızı sağlar. Yani kimliği değiştirerek zihninizi ve hayatınızı yönlendirirsiniz.

Kimi zaman insanlar ne yaptıklarına, neye sahip olduklarına bakar, fakat temelde bunları etkileyen kimliğe bakmazlar. Oysa kimliği değiştirmek tüm sonuçları değiştirir. Bu alıştırmaları yaparsanız alışkanlıklarınızın, tepkilerinizin, çalışma şeklinizin ve en önemlisi hayatınızın değiştiğini göreceksiniz.

Yorumlar (5)
ELİF: Olmak istediğimiz kişiyi içimizde yaşatırsak güzel sonuçlr gelir zannımca, iyi bir yazı
REFİK: Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.
ERDAL: başkası olma kendin ol
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title