Necdet Döner - Pilatesin faydaları nelerdir? - Haberler.com
Haberler
Haberler
Necdet Döner

Necdet Döner

Fizyoterapist
13.05.2022 03:40

Pilatesin faydaları nelerdir?

Pilates, Joseph Pilates tarafından geliştirilen bir egzersiz sistemi diyebiliriz. Son zamanlarda pilatese olan ilginin artmasıyla beraber özellikle kadınların merak konusu olmaktadır. Tüm gün masa başında çalışarak veya uzun süreli telefon kullanmak vücudunuzun duruşunu bozar ve gün geçtikçe kaslar arasında dengesizlik meydana gelir. Ofis çalışanları veya hareketsiz yaşam sürdüren kişiler için tavsiye edebileceğim yöntemlerden birisidir klinik pilates. Bugünkü yazımda siz değerli okuyucularıma pilates nedir, faydaları nedir haftada kaç gün yapılmalı gibi soruları yanıtlayacağım.

Öncelikle pilatesin fizyoterapistler tarafından yapılması sizin için daha sağlıklı olacaktır. Unutmayın pilates programı kişiye özel olarak programlanmalıdır. Önce fizyoterapist tarafından değerlendirilir ve ardından size uygun egzersiz programını oluşturur. Bilinçsizce yapılan pilates programının size faydadan çok zarar vereceğini unutmayın ve kendinizi pilates konusunda fizyoterapistlere emanet ediniz.

Yıllardır var olan pilates hareket sistemini, nefes kontrolü, vücut koordinasyonu ve kasların gelişimi açısından son derece faydalıdır. Vücudunu şekillendirmek isteyenler için de yardımcı bir programdır. Klinik pilatesi düzenli yaptığınız takdirde vücudunuzun da şekillendiğini hissedeceksiniz.

Pilates herkes içindir. Erkek veya kadın fark etmeksizin yapılabilen bir egzersiz yöntemidir. İster genç ister yaşlı olun hiç fark etmez fizyoterapist eşliğinde rahatlıkla yapabilirsiniz. Aynı zamanda duruşunuzu da iyileştirir. Dikkat edin ki pilates yapan kişiler daha sağlıklı bir duruşa sahiptir.

Pilates aynı zamanda kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar. Nefes ve dolaşımı harekete geçirir vücudu uyarır ne kadar egzersiz yaparsanız o kadar enerjik hissedersiniz. Kısaca pilatesin faydalarından bahsedecek olursam şöyle sıralayabiliriz.

Pilatesin faydaları nelerdir?

-Kişinin motivasyonunu arttırır.

-Kasların gelişmesinde yardımcıdır.

-Kronik ağrıları azaltır.

-Kalp ve damar rahatsızlıklarını önlemede yardımcıdır.

-Vücudun esnekliğini arttırır.

-Kişinin denge ve koordinasyonunu geliştirir.

-Metabolimanızı hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur.

-Postürünüzü iyileştirir.

-Kan dolaşımınızı arttırır.

Pilates haftada kaç gün yapılır?

Pilatesi haftada 4-5 gün rahatlıkla yapabilirsiniz. Pilates esnasında dikkat etmeniz gereken hususlardan biri hareketleri yaparken ağrınız oluşmaması gerektiğidir. Bildiğiniz konulardan yine hatırlatmak istiyorum; pilates öncesinde ve sonrasında ısınma ve soğuma hareketlerini unutmayalım. Müsaitlik durumuna göre pilates programınızı ayarlayabilirsiniz. Genel olarak haftada 3-5 gün pilates programı alabilirsiniz.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title