Yaşam Neden Var? - Haberler
Haberi Paylaş

Yaşam Neden Var?

Bültenler - Haberler | Güncel
Yaşam Neden Var?

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Biyoloji kategorisinde Yaşam Neden Var? adlı kitabı yayımladı.

Doktorasını Royal Free Hastanesi Tıp Fakültesi'nde tamamlayan ve halen University College London'da evrimsel biyokimya araştırmalarını yürüterek bu konuda ders veren Nick Lane tarafından kaleme alınan kitap, Ebru Kılıç tarafından Türkçeye çevrildi. Yaşam Neden Var? kitabında Nick Lane, biyolojinin temel sorularına yanıt ararken, yaşamın evrilişindeki anlaşılmaz noktalara bakıyor ve hücrelerin enerji sağlama biçimlerini bir yol gösterici olarak kullanıyor.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan, University College London'da evrimsel biyokimya araştırmalarını yürüterek bu konuda ders veren Nick Lane tarafından kaleme alınan ve Ebru Kılıç tarafından Türkçeye kazandırılan Yaşam Neden Var? kitabı raflardaki yerini aldı.

Biyoloji kategorisinde yayımlanan kitap, enerjiye ve yaşama yepyeni bir bakış açısı sunarken, biyolojinin temel sorularına yanıt arayan Nick Lane, yaşamın evrilişindeki anlaşılmaz noktalara bakıyor. Hücrelerin enerji sağlama biçimlerini bir yol gösterici olarak kullanmasının yanında enerjiyle yaşam arasındaki ilişkinin başlangıca dek uzandığını öne sürerek, yalnızca yaşamın kökeni değil, sağlık ve ölüm üzerine de yeni fikirler geliştiriyor.

Kitap ayrıca, gezegenimizdeki yaşamın tarihi hakkındaki bilgileri referans alarak, biyolojinin en büyük sorularının henüz yanıtlanmayanlar olduğuna eğiliyor. Tuhaf ve karmaşık bir süreç olan yaşamın ilk kez 4 milyar yıl önce bir bakteri hücresi olarak ortaya çıktığı ve bu hücrenin, neredeyse bugün yaşayan bir insanın hücreleri kadar incelikli olduğu düşünülen biyolojide, hücrelerin yapısı ve milyonlarca yıl içindeki evrimi hakkında çok şey öğrendiysek de, genom çalışmalarıyla ortaya çıkarılanlar çok heyecan verici olsa da, cansızdan canlıya geçişin nasıl gerçekleştiğini hâlâ pek bilmediğimize değiniyor.

Bültenler - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500