Haberler » Ekonomi » Haber

Uzakdoğu'ya 8.5 Milyon Dolarlık Deniz Salyangozu İhracatı

Uzakdoğu Ülkelerinde Cinsel Gücü Arttırıcı Besin Maddesi Olarak Tüketilen Deniz Salyangozu Üretiminde, Türk Firmaları Mührünü Vurdu. Türkiye'nin Deniz Salyangozu Üretiminde Dünya Birincisi Olduğu Kaydedildi.

Uzakdoğu'ya 8.5 Milyon Dolarlık Deniz Salyangozu İhracatı

Uzakdoğu ülkelerinde cinsel gücü arttırıcı besin maddesi olarak tüketilen deniz salyangozu üretiminde, Türk firmaları mührünü vurdu. Türkiye'nin deniz salyangozu üretiminde dünya birincisi olduğu kaydedildi.

Sinop'tan Japonya başta olmak üzere Çin, Tayvan ve Güney Kore'ye bir yılda bin 50 ton işlenmiş deniz salyangozu ihraç eden Sadıklar Soğuk Hava Tesisleri ve Su Ürünleri Dış Ticaret Limited Şirketi, ihracat oranıyla dünya birincisi oldu. Merkezi Trabzon'da bulunan ve Sinop'un Güzelceçay mevkisinde faaliyet gösteren firmanın 2007 yılında salyangoz ve balıkta 12 milyon 500 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiği belirtildi.

Firmanın sahibi Mustafa Sadıklar, bunun 8.5 milyon dolarını deniz salyangozu ihracatının oluşturduğunu belirterek, hedeflerinin 2008 yılında bin 500 ton deniz salyangozu ihraç etmek olduğunu söyledi. Uzakdoğu ülkelerindeki firma istatistikleri ve gümrük bilgilerine göre firmanın deniz salyangozu üretiminde dünya birinciliğine oturduğunu kaydeden Sadıklar, "Uzakdoğu seyahatinden yeni döndüm. Karadeniz salyangozuna çok büyük bir rağbet var. Uzakdoğu'yla ve özellikle Japonya ile bu konuda köprü kurduk

diyebiliriz. Unutkanlığın giderilmesi dahil birçok faydasının yanında özellikle cinsel gücü artıran enerji yiyeceği olarak tüketilen deniz salyangozu için Uzakdoğu ülkeleri gözünü Karadeniz'e dikti diyebiliriz. Protein ve içerdiği genetik özellikler bakımından tercih edilen Karadeniz salyangozu, birçok Uzakdoğu ülkesinin lüks lokantalarında satılıyor" diye konuştu.

Karadeniz'de balıkçılar tarafından algarna ve benzeri yöntemlerle avlanan salyangozlar, daha sonra yıkama, haşlama ünitelerinden geçiriliyor. Oldukça hijyenik şartlarda kabukların ayıklanmasının ardından tekrar yıkama ve eleme ünitelerine alınıyor. Daha sonra preslenip şoklanan deniz salyangozları, Uzakdoğu ülkelerine gönderiliyor.

(SÖ-SA-CC-E)