Urla'da Denizden Ne Çıkar, Ne Yenir" Paneli - Haberler
Haberi Paylaş

Urla'da Denizden Ne Çıkar, Ne Yenir" Paneli

Urla'da Denizden Ne Çıkar, Ne Yenir

Urla ilçesinde "Urla'da denizden ne çıkar, ne yenir" konulu panel düzenlendi.

Urla ilçesinde " Urla'da denizden ne çıkar, ne yenir" konulu panel düzenlendi.

Urla Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Anfi Salonu'nda gerçekleşen panelin açışında konuşan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Urla'daki balık kültürüne dikkati çekti.

Uyar, "Yeni nesilde bu kültür yok. Biz bu kültürü yeniden ortaya çıkarmalıyız ve çocukları denizden uzak tutmamalıyız." dedi.

Ege Denizi'nin az bilinen deniz ürünlerini barındırdığına vurgu yapan Urla Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Canan Balkır ise, "Kaybolan deniz canlılarını yeniden kazanabilmenin yolu, onlara tekrardan üreme alanı sağlamamızdan geçiyor. Hedefimiz deniz ürünleri konusunda beldemizi Türkiye'de marka yapmaktır. Taklit edileceğiz ama ilk olmanın da gururunu yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Canan Balkır'ın moderatörlüğünde, gerçekleşen panelde Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Metin, denizlerdeki balık popülasyonunun arttırılması için yapay resif çalışmalarının hızlandığını belirterek, kıyı balıkçılığı yapılan sahaların sınırlarına yapılan resiflerin trol balıkçılığının engellenmesi için de bir yöntem olduğunu kaydetti.

Kaçak avcılıktan yakındığını söyleyen Urla İskele Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Temiztepe, "Kaçak avcılığın önlenmesi için yeterli tedbirler alınmıyor. Kıyı balıkçılığından kaynaklanan gelirimiz düştü. Balıkçılıktan vazgeçenler, çocuklarını balıkçılığa yönlendirmeyecek ve sonucunda da yakın gelecekte kıyı balıkçılığı yok olacak." diye konuştu.

Su Ürünleri Mühendisi Tolga İlem de deniz ürünlerinin korunması gerektiğinin altını çizerek şöyle konuştu:

"Denizlerimizden elde ettiğimiz balıkları gelecek nesillere de bırakmak istiyorsak öncelikle korumalıyız. Günümüzde artan hastalıkların sebebi yemeği unuttuğumuz besin maddelerinin eksikliğinden kaynaklanıyor."

Urla Kent Konseyi öncülüğünde gerçekleşen panele, Limantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal, Prof. Dr. Mesut Önen, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Tanıtım Grubu, İzmir Balıkçılar İl Kooperatifi, İzmir Su Ürünleri Yetiştiricileri ve Üreticileri Birliği, Urla Kent Konseyi Su Ürünleri Komisyonu üyeleri ve Urlalılar katıldı.

AA - Son Dakika Haberleri

Ege Üniversitesi, Canan Balkır, Sibel Uyar, Urla, Sağlık, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title