Trump'ın Savunma Bakanı Adayı General James Mattis Oldu

Trump'ın Savunma Bakanı Adayı General James Mattis Oldu

Anadolu Ajansı - Haberler | Dünya

ABD Başkanlığına seçilen Trump, Savunma Bakanlığı için emekli General James Mattis'i aday göstereceğini duyurdu. Mattis, "Bazı insanlara ateş etmek eğlenceli" sözüyle tepki çekmişti.

ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump, Savunma Bakanlığı için emekli General James Mattis'i (66) aday göstereceğini duyurdu. Trump, Cincinnati kentinde düzenlenen mitingde kabinesi için aday göstermeyi düşündüğü bir ismi daha kamuoyuna açıkladı.

20 Ocak'ta başkanlığı devralacak olan Trump, Savunma Bakanlığına emekli General James Mattis'i, önümüzdeki pazartesi günü resmen aday göstereceğini söyledi.

"BAZI İNSANLARA ATEŞ ETMEK EĞLENCELİ"

James Mattis, 44 yıllık görev süresi sırasında ABD'nin Afganistan ve Irak işgallerinde önemli roller üstlenmişti. Felluce'de 2004'teki kanlı çatışmaları yöneten Mattis, CNN'in haberine göre, 2005 yılında San Diego'da askerlere yaptığı konuşmada sarf ettiği "Bazı insanlara ateş etmek eğlenceli." sözleri nedeniyle tepki çekmişti.


OBAMA YÖNETİMİ İLE UYUŞMAYINCA EMEKLİ OLMUŞTU

2010-2013 yılları arasında ABD'nin Ortadoğu ve Güneybatı Asya'daki askeri operasyonlarının sorumluluğunu üstlenen Mattis, İran karşıtı sert tutumunun Obama yönetimi ile uyuşmaması nedeniyle 22 Mayıs 2013'te emekliye ayrıldı.

Mattis, ABD Kongresinde yaptığı bir konuşmada, ABD'nin Ortadoğu'daki sorunlara yeterince müdahil olmamasının buradaki aşırıcılığın yükselmesine katkı sağladığını savunmuştu.

TRUMP: ÇOK ETKİLEYİCİ VE GERÇEKÇİ BİR GENERAL

Trump, 19 Kasım'da Mattis ile görüşmesinin ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Mattis'i "çok etkileyici" ve "gerçek bir general" olarak nitelendirmişti.

BAKAN OLABİLMESİ KONGREYE BAĞLI

Kanunlara göre, bir askerin savunma bakanı olması için ordudan ayrılmasının üzerinden 7 yıl geçmesi gerekiyor.

2013'te emekli olan Mattis'in bakanlığa atanabilmesi için bu kuralın Kongre tarafından geçici olarak kaldırılması gerekecek.


Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title