Trump'ın açıkladı tek taraflı 'Yüzyılın Anlaşması'na Türkiye'den peş peşe tepkiler
Haberler » Güncel » Trump'ın açıkladı tek taraflı 'Yüzyılın Anlaşması'na Türkiye'den peş peşe tepkiler - Haber

Trump'ın açıkladı tek taraflı 'Yüzyılın Anlaşması'na Türkiye'den peş peşe tepkiler

ABD Başkanı Donald Trump, sözde Orta Doğu barış planını açıklarken, Kudüs'ün İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini açıklamasına Türkiye'den peşe peşe tepkiler geldi.

Trump'ın açıkladı tek taraflı 'Yüzyılın Anlaşması'na Türkiye'den peş peşe tepkiler

ABD Başkanı , sözde Orta Doğu barış planını açıklarken, 'ün İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini ve planın Filistinliler için son şans olduğunu ifade etti. Bu plan açıklanmasının Filistin'le birlikte 'den de tepki geldi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: FİLİSTİN HALKININ DAİMA YANINDAYIZ

Dışişleri Bakanlığı'ndan Trump'ın açıkladığı Ortadoğu Barış Planı'na yönelik, "Kudüs kırmızı çizgimizdir. İsrail'in işgal ve zulmünü meşrulaştırmaya yönelik adımlara izin vermeyeceğiz, kardeş Filistin halkının daima yanında olacağız" açıklamasını yapıldı.

NUMAN KURTULMUŞ 3 DİLDE TEPKİ GÖSTERDİ

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'e ilişkin açıklamasına yönelik, "Hayır, Trump. Kudüs, İslam dünyasının kalbi ve Filistin Devleti'nin Başkentidir." ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, ABD Başkanı Trump'ın, sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini duyurmasına ilişkin Twitter'dan paylaşımda bulundu.

Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak yaptığı paylaşımda Kurtulmuş, "Hayır, Trump. Kudüs, İslam dünyasının kalbi ve Filistin Devleti'nin Başkentidir." değerlendirmesinde bulundu.

ABDÜLHAMİT GÜL: KUDÜS ÖZGÜR FİLİSTİN'İN BAŞKENTİDİR

Trump'ın açıkladığısözde Orta Doğu barış planına tepki gösteren Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Kudüs, miracın kapısı, insanlığın ortak mirası, özgür Filistin'in başkentidir." dedi.

BÜLENT TURAN: KUDÜS GÖZBEBEĞİMİZDİR

Kudüs'ün İsrail'in başkenti olacağının ilan edilmesine AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Kudüs; gözbebeğimizdir, nefesimizdir. Filistin'in geleceği km'lerce uzaktan sözde barış planlarıyla çizilemez. Yüzyıllık plan, tarihe kara bir leke olarak geçecek. Filistin'de barış ortamının tesisi yerine gerilimi tercih etmek yüzyıllar boyu daha kayıp demek" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında, tek taraflı Orta Doğu barış planını kamuoyuna açıkladı. Sözde barış planının 80 sayfa olduğunu belirten Trump, planın hem İsrail hem de Filistin tarafı için çok değerli maddeler içerdiğini savundu.

Trump, konuşmasının başında, sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini duyurdu. Donald Trump, planının, Filistin'e başkenti Doğu Kudüs'te olan bağımsız bir devlet öngördüğünü ifade etti ancak söz konusu başkentin neresi olacağı konusunda detaya girmedi.

Sözde Orta Doğu barış planına göre, Trump, Filistin'e, bağımsız bir devlet olabilmesinde gerekli koşulları yerine getirebilmesi için 4 yıllık bir süre öngördüklerini belirtti.

Trump ayrıca, sözde Orta Doğu barış planının bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için "son şans" olduğunu söyledi.


Haber Videosu

: Trump'ın açıkladı tek taraflı 'Yüzyılın Anlaşması'na Türkiye'den peş peşe tepkiler

Manşet

Haberler