İngiliz The Times yazarı Sara Tor'dan PKK itirafı: Hem Türklere hem Kürtlere zarar veriyor
Haberler » Güncel » İngiliz The Times yazarı Sara Tor'dan PKK itirafı: Hem Türklere hem Kürtlere zarar veriyor - Haber

İngiliz The Times yazarı Sara Tor'dan PKK itirafı: Hem Türklere hem Kürtlere zarar veriyor

Terör örgütü PKK'nın hem Türklere hem de Kürtlere verdiği zararı gördüğünü itiraf eden İngiliz The Times gazetesi yazarı Sara Tor, "Ağır bir savaş bunu yapmanın yolu değil ama bir güvenli bölge kesinlikle gerekli." ifadeleriyle güvenli bölgenin önemine dikkat çekti.

İngiliz The Times yazarı Sara Tor'dan PKK itirafı: Hem Türklere hem Kürtlere zarar veriyor

İngiliz The gazetesi yazarı Sara Tor, 'nin Barış Pınarı harekatına karşı İngiliz kamuoyundaki tek yanlı yaklaşıma isyan etti.

The Times yazarı Tor, gazetenin bugünkü sayısında "Suriye'ye giren Türkiye hakkında niçin artık sessiz kalamam?" başlıklı bir yazı yayımladı.

"TERÖRÜ KULLANMALARI KABUL EDİLEMEZ"

Kaleme aldığı görüşlerin kendisini hedef haline getirebileceğini bildiğini belirten Tor, "Ancak İngiltere'de sınırı aşan pek çok görüş uçuşuyor ve ben bu konuda dilimi daha fazla tutamayacağım." ifadelerini kullandı.

Terör örgütü 'nın kolu YPG'nin İngiltere'de sadece "Batı'yı savunmak için savaşan küçük iyi Kürtler" şeklinde takdim edildiğini vurgulayan Tor, "Bunlar toprak için, bir Kürdistan için savaşıyorlar ve bunun için önlerine çıkan her şeyden kurtuluyorlar." yorumunda bulundu.

Bu duruma Türkiye'nin tarafından da bakmak gerektiğinin altını çizen Tor, "Kürtlerin niçin kendi topraklarını istediklerini anlıyorum ama bunun için terörü kullanmaları kabul edilemez." görüşünü dile getirdi.

"GÜVENLİ BÖLGE KESİNLİKLE GEREKLİ"

PKK'nın Türkiye'de 40 yıldır kaos ve ölüm getiren bir ayrılıkçı terör örgütü olduğunu ifade eden Tor, şunları kaydetti:

"Suriye'de PKK/YPG/SDG'nin kontrolü altındaki toprakla ve daha fazla terör yoluyla Türk hükümetinin Türkiye'den bir parça vermeye zorlaması kuvvetle muhtemeldir. PKK'nın hem Türklere, hem Kürtlere verdiği zararı şahsen ilk elden gördüm ve PKK ile daha fazla ve daha geniş ölçekli bir mücadele riskine girilemez. Ağır bir savaş bunu yapmanın yolu değil ama bir güvenli bölge kesinlikle gerekli."

Durumun karmaşık olduğuna değinen Tor, "Yabancılar, bir hükme varmadan önce tarihi ve nihai siyasi amaçları dikkate almalılar. Batılılar Kürt savaşçıları 'zararsız kurtarıcılar', Türkleri ise 'kana susamış' saymakta çok kolaycılar." değerlendirmesini yaptı.

"İNGİLİZ BASININDA DOĞRULARI SÖYLEYENLER DE VAR"

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi Twitter hesabından söz konusu haberi, "İngiliz basınında da doğruları söyleyenler var!" notuyla paylaştı.

Kaynak: AA

Haber Videosu: İngiliz The Times yazarı Sara Tor'dan PKK itirafı: Hem Türklere hem Kürtlere zarar veriyor