Sular çekilince altıncı yüzyıldan kalma kaya mezarları ortaya çıktı

Sular çekilince altıncı yüzyıldan kalma kaya mezarları ortaya çıktı

17.01.2021 09:03 | Son Güncelleme: 17.01.2021 10:35

Mersin'de Berdan Irmağı'ndaki suların çekilmesiyle Bizans Dönemi'nden kalma Roma kaya mezarları ortaya çıktı. Mezarların halen orijinal olduğunu söyleyen sosyolog Nadir Durgun "Normalde girilmesi mümkün bir yer değil. Bizans İmparatoru Justinyen, inşa ettirdiği bir köprüyle su baskınlarından bu bölgeyi korumuş" ifadelerinde bulundu.

6'ncı yüzyılda Bizans İmparatoru 1'inci Justinyen tarafından şehri sel baskınlarına karşı korumak için Berdan Irmağı yatağının yönünün değiştirilmesiyle sular altında kalan ve Tarsus Şelalesi olarak bilinen bölgede yaklaşık 10 metre derinde bulanan konglomera kaya mezarları ve odalar, kuraklık sonucu suyun çekilmesiyle yeniden ortaya çıktı.

"NORMALDE BURAYA GİRMEK ÇOK ZOR"

Ülke genelinde yaşanan kuraklıkta Berdan Barajı'ndan ırmağa su gitmemesi nedeniyle Tarsus Şelalesi'nin ilk kez bu kadar susuz kaldığı kaydedildi. Kaya mezarları ve odaların halen orijinalliğini koruduğunu anlatan sosyolog turizmci Nadir Durgun, "Tarsus Şelalesi altındaki Roma kaya mezarlarının bulunduğu yerdeyiz. Normalde buraya girmek çok zor. Üzerinden aşırı su aktığı için girilmesi mümkün olmuyor. Ama kuraklık olduğu için girebildik. Üzerimizden Berdan Nehri akıyor. Normalde bu nehir Antik çağda şehrin tam merkezinden akıyordu. İsmi o dönemde Kydnos olan nehir, şehir merkezinden akarak lagüne dökülüyordu. Fakat bahar aylarında aşırı yağış ve kar erimesinden bu nehir taşıyor, daha sonra Bizans İmparatoru Justinyen döneminde nehrin yatağı değiştiriliyor. Burada eski Roma kaya mezarlarının bulunduğu yerin üzerinden akıntıyla bir şelale oluşuyor. Daha sonra Justinyen, Baç Köprüsü dediğimiz köprüyü de inşa ediyor ve şehri bu şekilde su baskınlarından kurtarıyor" dedi.

Sular çekilince altıncı yüzyılda kalma kaya mezarları ortaya çıktı
Sular çekilince altıncı yüzyıldan kalma kaya mezarları ortaya çıktı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Okan ÇALIŞKAN

Haber Yorumları (11)
ISO: Yer belirtin ki defineciler talan etsin
CETO: birda beni bilen bilir yillarimi tarihi eserleri korumaya adamis LOKUM gibi Arkelog bin adamim . . . . yarin belediyeden izinleri alip ilk isim bir grup ögrencim ile buralari arastirip muzelere kazandirmak olacak . . . . tarih benim icin hersey dir . . . . hepinizi seviyorum neden bilmiyorum
GÜL: Kendi öz emanetlere sahip cikmayi deneyin
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title