Afgan göçmenler için Türkiye'yi adres gösteren ABD'den yeni açıklama: Kimseyi Türkiye'ye yönlendirmedik - Haberler
Haberi Paylaş

Afgan göçmenler için Türkiye'yi adres gösteren ABD'den yeni açıklama: Kimseyi Türkiye'ye yönlendirmedik

AA / Betül Yürük - Haberler | Güncel

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Afgan kabul programında Türkiye'yi işaret etmesinin yankıları sürüyor. Türkiye'nin sert tepki gösterdiği kararla ilgili açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Afgan mültecileri Türkiye dahil hiçbir ülkeye yönlendirmediklerini belirterek, açıklamalarının neden olduğu endişeden "üzüntü duyduklarını" söyledi.

Afganistan'da devam eden savaşın şiddetini artırması üzerine ABD hükümeti pazartesi günü yaptığı açıklamada daha önce ABD güçleri ve yetkilileriyle beraber çalışmış binlerce Afgan mülteciyi kabul edeceğini belirtmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2 Ağustos'ta bu konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında ülkesini terk eden Afganların başvurularının işleme konacağını belirtti. Bakanlık yetkilileri, Türkiye gibi başka bir ülkeye gelen ve gerekli şartları taşıyan Afganların internet sitesinde form doldurduktan sonra başvurularının değerlendirileceğini anlattı. Afgan göçmenlerin bu sırada Türkiye hükümeti ya da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine (UNHCR) başvuru haklarının da bulunduğu belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Afgan kabul programında Türkiye'yi işaret etmesine Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç'ten sert cevap gelmişti. Bilgiç açıklamasında, "Türkiye olarak ABD'nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz. ABD, eğer bu kişileri ülkesine almak istiyor ise doğrudan uçaklarla ülkesine nakletmesi mümkündür" sözlerine yer verdi.

Price, günlük basın toplantısında, ABD'nin Afgan mülteci programını genişletmesi ve 3. ülke açıklamasına, Türkiye'nin tepkisinin sorulması üzerine, şunları kaydetti:

"Koruma arayan bireyleri belirli güvenli bölgelere yönlendirmenin veya teşvik etmenin, ABD hükümetinin politikası olmadığını belirtmek istiyorum. Kimseyi, Türkiye dahil belirli bir ülkeye yönlendirmedik. Afganların Türkiye'ye seyahat etme olasılığına ilişkin açıklamaların neden olduğu endişeden üzüntü duyuyoruz."

Ned Price, Suriye, Irak, Afganistan, İran ve başka ülkelerden gelen 4 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'ye müteşekkir olduklarını vurguladı.

Afgan göçmenler için Türkiye'yi adres gösteren ABD'den yeni açıklama: Kimseyi Türkiye'ye yönlendirmedik
AA / Betül Yürük - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (3)
blau ates:Amarika Türkiyenin hiç bir zaman Dostu deyildir. Acıkca söylemezler amarika gizli sinsi Türkiye Düşmandır. Türkiye Acilen Atom bombaları ve kıtalar arası füzeleri yapmalıdır.
Sinan Yılmaz :ABD'li yetkililer yapmayın bunu. Yıllardır aklımızla alay ediyorsunuz. Karah mizah bu. Söylemini yap. Cevap gelince üzüntü duyuyoruz. Hasta olduğum bir cümleleri de "Takip ediyoruz."
Edip Sevük:Bu tür haberler çıkmaya başladıysa bilinki pazarlık masası çoktan kurulmuş.
500