Nakdi ücret desteğine de göz diktiler! Van'da dev operasyonda 30 gözaltı

Nakdi ücret desteğine de göz diktiler! Van'da dev operasyonda 30 gözaltı

Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Van'da koronavirüs salgını sürecinde çalışanların mağdur olmaması için verilen "nakdi ücret desteği" yardımında sahtekarlık yaparak, anlaştıkları sigorta şirketleri üzerinden kendi belirledikleri kişilere para aktarılmasını sağlayan 30 kişi gözaltına alındı.

Koronavirüs salgını sürecinde ekonomik anlamda büyük zorluklar yaşayan şirketlere ve vatandaşlara destek için hayata geçirilen "nakdi ücret desteği" yardımını kullanarak kendilerine ve anlaştıkları kişilere çıkar sağlayanlara yönelik düzenlenen operasyonda 30 kişi gözaltına alındı.

ARALARINDA KAMU GÖREVLİLERİ DE VAR

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Erciş Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen "nitelikli dolandırıcılık, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" soruşturması kapsamında 34 şüphelinin yakalanması amacıyla operasyon düzenledi.

Van merkezli 4 ilde düzenlenen operasyonda, aralarında şirket yöneticileri ve yetkilileri ile kamu görevlilerinin de bulunduğu 30 şüpheli yakalandı.

10 MİLYON LİRA HAKSIZ ÖDEME YAPTIRDILAR

Şüphelilerin, işverenler tarafından ücretsiz izne ayrılan çalışanların mağdur olmalarını önlemek amacıyla verilen "nakdi ücret desteği" ödemesinden, gerçek hak sahipleri yerine anlaşmalı oldukları 10 şirket bünyesinde sigortalı gösterdikleri ve ücretsiz izne ayırarak ödemelerden faydalandırdıkları yaklaşık 2 bin 600 kişiye şu ana kadar tespit edilen 10 milyon lira haksız ödeme yapılmasına ve kamunun zarara uğratılmasına sebep oldukları, yapılan ödemenin büyük kısmını da sigortalı gösterdikleri kişilerden talep ettikleri ileri sürüldü.

Nakdi ücret desteğine de göz diktiler! Van'da dev operasyonda 30 gözaltı

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title