Son Dakika! Danıştay "Andımız" kararının gerekçesini açıkladı: Yasa Milli Eğitim Bakanlığı'na takdir hakkı tanıyor

Son Dakika! Danıştay "Andımız" kararının gerekçesini açıkladı: Yasa Milli Eğitim Bakanlığı'na takdir hakkı tanıyor

Haberler.com - Haberler | Güncel

Son dakika! Danıştay tarafından yapılan açıklama ile okullarda "Andımız"ın okutulmamasına ilişkin kararının gerekçesi paylaşıldı. Metinde, "Dava sadece andın okutulup okutulmamasına dairdi. Dava konusu işlemde hukuka aykırı bulunmuyor. Andın içeriği Anayasa ve yasalara aykırı değil. Öğrenci Andı halen eğitim materyali olarak kullanılıyor. Yasa Milli Eğitim Bakanlığı'na takdir hakkı tanıyor." ifadeleri yer aldı.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Danıştay 8. Dairesi'nin Öğrenci Andı'nı kaldıran Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğini iptal eden kararını geçtiğimiz aylarda bozmuştu.

"İÇERİĞİ YASALARA AYKIRI DEĞİL"

Bugünse Danıştay ilköğretim okullarında okutulan "Andımız" metninin okutulmamasına ilişkin kararının gerekçesini paylaştı. Açıklamada, "Dava sadece andın okutulup okutulmamasına dairdi. Dava konusu işlemde hukuka aykırı bulunmuyor. Andın içeriği Anayasa ve yasalara aykırı değil. Öğrenci Andı halen eğitim materyali olarak kullanılıyor. Yasa Milli Eğitim Bakanlığı'na takdir hakkı tanıyor." ifadelerini kullandı.

Danıştay MEB'in okullarda Andımız okutmama kararına vize vermişti.

BAHÇELİ TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli andın okutulmaması kararı için, "Öğrenci Andı kararı pimi çekilmiş bir bombadır. Danıştay bu yanlıştan dönmeli, Türk milletinin tarihi hasletleriyle, çiğnetilmeyecek emanetleriyle oynamaya teşebbüsten vazgeçmelidir" demişti.

NE OLMUŞTU?

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin "Öğrenci Andı" başlıklı 12. maddesini yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptaline karar vermiş; bu kararın ardından artık okullarda öğrenci andının okunmaması kararlaştırılmıştı.

Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin "Öğrenci Andı" başlıklı 12. maddesini yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptali istemiyle Danıştay'a dava açmıştı.

Danıştay 8. Dairesi, öğrenci andını kaldıran yönetmelik hükmünü iptal ederken, Milli Eğitim Bakanlığı yürütmesinin durdurulmasını istemişti. Öğrenci andının okunmasını yürürlükten kaldıran yönetmeliğin iptaline karar veren Danıştay 8. Dairesi'nin kararı bozulmuştu.

Son Dakika! Danıştay 'Andımız' kararının gerekçesini açıkladı: Yasa Milli Eğitim Bakanlığı'na takdir hakkı tanıyor
Haber Yorumları (5)
CAN ATEŞ: Ben diğer etnik kökendenim ancak Ülkemi Bayrağımı Türk İbaresini ŞEREF im olarak görürüm Annem Babam Çocuğum kardeşim burda büyüdü burda okudu tedavi oldu vatani görevlerini yaptı vergilerini dürüstlükle ödedi Ülkemin kurucusuna ve silah arkadaşlarına sonsuz müteşekkirim ve kimliğimde onurumla taşıdığım tc. uyruğumdan bayrağımdan ŞEREF duyarım. "Ne Mutlu Türküm Diyene "
TOPRAĞIN BABASI: İNADINA NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
ZAFER YILMAZ : Ne iç nede dış güçlerin Atatürk felsefesini bu millet üzerinden silecek hiçbir gücü olamayacaktır. Zamanı gelir, bu zihniyetler hesap verir. Burarı Türkiye Cumhuriyetidir. Milli değerlerimiz üzerinden oyun oynayan zihniyetler yok olmaya mahkumdur. Atatürk felsefesi millet içindir. Bu millet, kürtlerden, türklerden, alevinden, sunniden oluşur ve bu Türkiye cumuhuriyetinin evlatlarını oluşturur. Tek millet Tek vatan Tek kitap ile örtüşür. Aksine inanan bu kutsal topraklardan defolup gitmelidir.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title