Son Dakika: Koronavirüsün Delta varyantı Türkiye'de 16 ilde 134 vakada görüldü

Son Dakika: Koronavirüsün Delta varyantı Türkiye'de 16 ilde 134 vakada görüldü

Haberler.com / Servet Uzun - Haberler | Sağlık

Son dakika: Koronavirüsün Hindistan'da ortaya çıkan ve hızlı bulaşan Delta varyantıyla ilgili Bakan Koca, Bilim Kurulu'nun ardından değerlendirmelerde bulundu. Bakan Koca, 134 Delta varyantı vakasının 82'sinin İstanbul'da, 18'inin Düzce'de, 8'inin Van'da, 4'ünün Ankara'da, 3'ünün İzmir'de olmak üzere toplam 16 ilde görüldüğünü açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

DELTA VARYANTI 16 İLDE GÖRÜLDÜ

Hindistan'da ortaya çıkan ve hızlı bulaşan Delta varyantıyla ilgili konuşan Bakan Koca, "Delta plusla ilgili daha ülkemizde görüldüğünü bilmiyoruz, yani görülmedi, tespit etmedik. Delta varyantıyla ilgili şu ana kadar sekansı yapılmış olan, adı konan 134 vakamız oldu. Toplam 16 ilimizde görüldü. Giderek illerdeki dağılımı artmaya başladı. Yoğunluklu olarak da İstanbul'da görüldü. İstanbul'da 82 vaka, Düzce'de 18, Van'da 8, Ankara'da 4, İzmir'de 3, diğer illerimizde 1-2 olmak üzere toplam 16 ilimizde görüldü" diye konuştu.

"AŞILAR DELTA VARYANTINDA ETKİLİ"

Delta varyantının artacağından şüphe duyulduğunu ifade eden Koca, "Ülkemizde çok ciddi oranın olmadığını bilmiyoruz ama artabileceğinden şüphe ediyoruz. Aşıların bu varyanta da etkili olduğunu biliyoruz. Etkili olan aşıları erken dönemde bir an önce yapılmasının önemiyle birlikte biz 2 dozda delta varyantına daha güçlü bir etkinin olduğunu da biliyoruz. Önümüzdeki süreçte 18 yaşa kadar indirdiğimiz bu dönemde aşının tedarikiyle birlikte muhtemel 6 haftalık süreyi daha erkene de, 4 haftaya da çekebiliriz. Önümüzdeki haftalar bunu netleştirmiş oluruz. Tamamen 18 yaşa kadar vatandaşımızın en az bir kere aşılanmasını sağlamak birinci hedefimiz. İkincisi de hızla ikinci aşılarını vatandaşlarımızı bir an önce yapmak. Dolayısıyla delta varyantına karşı etkisini oluşturmak istiyoruz" dedi.

Son Dakika: Koronavirüsün Delta varyantı Türkiye'de 16 ilde 134 vakada görüldü
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Haber Yorumları (6)
ÜNER GÖKHAN TİMURTAŞ: Aslında aşı ile virüsü insanlığa yayıyorlar fiziki temas olmadığı sürece hiçbir virüs bulaşmaz zaten düzgün maske kullanımı yok parayı, kolonya test maskelerden fena kırdılar aşılar yeni hastalıkların tetikleyicisidir bir aşının onaylanması kabul görmesi fazlarının deneylerin tamamlanması yan etkileri araştırılır en az 5 yıl sürer bunlar aşı değil başka bişey.
DOGUKAN DOGAN: Ya yeterin allah aşkına sürekli bişey çıkyor bizde covid geçirdik ben ilaç almadım hiç . verdiğiniz ilaçlar insanları öldürüyor şimdi bu çıktı sürekli insanları korkutuyorsunuz aşı olmayacağım belli olmayan şeyi enjekte etmeyeceğim vücuduma
AYKUT DEMİR: Aşılar etkili ise neden rusyada vakalar arttı biride çıkıp bunu anlatmıyor
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title