Sokak Köpeklerine Arama Kurtarma Eğitimi Projesi

Sokak Köpeklerine Arama Kurtarma Eğitimi Projesi

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Alman Care 4 Life kuruluşu tarafından yürütülen projede sokak köpeklerine arama kurtarma eğitimi veriliyor.

Sokak Köpeklerine Arama Kurtarma Eğitimi Projesi

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Alman Care-4 Life kuruluşu tarafından yürütülen bir proje kapsamında sokak köpeklerine arama kurtarma eğitimi veriliyor.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ahmet Kısa, düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, "Sokak köpeklerine arama kurtarma eğitimi" projesi kapsamında sokak hayvanlarının eğitileceğini, daha sonra insan hayatını kurtarmaya yönelik hizmet verileceğini söyledi.

Projeye belediye olarak lojistik destek verdiklerini ifade eden Kısa, "Bu proje tamamlandığında ilk olarak gönüllü arama kurtarma köpek timi oluşturulacak. Pojenin devamını da farklı bölgelerde özellikle turizmin yoğun olduğu bölgelerde yaygınlaştırabiliriz" dedi. 

Care-4 Life Hayvan Koruma Derneği Başkanı Silvia Grene ise 10 yıldır Türkiye'de hayvan koruma ile ilgili çalışmalar yaptıklarını söyledi. Proje kapsamında sokak hayvanların eğitileceğini aktaran Grene, "Materyal ve ekipman olarak bu projede yer aldık. Ayrıca SAR Germany'i de proje ortağı olarak seçtik. Almanya'da arama kurtarma için eğitilen 100 bin köpek var. Bunların yarısını sokak hayvanları ve barınaklardan alınan sahipsiz köpekler oluşturuyor" diye konuştu. 

SAR Germany çalışanlarından Klaus Röper de bir yıldır devam eden projede sona yaklaşıldığını ve Kasım ayında yapılacak sınavla köpeklerden oluşan ilk gönüllü arama kurtarma timinin oluşturulacağını belirtti 

Almanya'da bu projenin tamamen gönüllülük esasına dayandığını ifade eden Röper, Türkiye'deki ilk pilot uygulamanın Antalya'da gerçekleştirileceğini kaydetti. 

Kaynak: AA