Haberler

İsrail basını anlaşmayı zafer olarak görüyor

Güncelleme:

İsrail basını anlaşmayı zafer olarak görüyor. Türkiye ve İsrail başbakanlarının aynı anda açıkladığı anlaşmayı, İsrail gazeteleri manşetten verdi. Anlaşmadan rahatsız olan bazı gazetelere göre, Türkiye zafer kazandı.

Türkiye ve İsrail başbakanlarının aynı anda açıkladığı anlaşmayı, İsrail gazeteleri manşetten verdi. Anlaşmadan rahatsız olan bazı gazetelere göre, Türkiye zafer kazandı.

Jerusalem Post gazetesinde Ariel Ben Solomon imzasıyla yer alan yazıda, Solomon kazananların Türkiye ve Hamas olduğunu söyledi ve anlaşmayı 'Erdoğan için zafer' diye tanımladı.

Ülkenin etkili gazetelerinden Times of İsrael, mutabakatı "Türkiye diplomatik zafer kazandı" başlığıyla okuyucularına duyurdu.

Haber sitesi Ynet ise "Teslim koşulları" başlıklı yazısında "İsrail hükumetinin Türkiye'ye teslimiyet anlaşmasını onaylaması üzüntü verici. Bir devletten özür dileyip, tazminat ödemeyi kabul ediyorsanız suçlu olduğunuz anlamına gelir. Türkiye ile ilişkilerimiz önemli ama ulusal haysiyetimiz de önemli. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinin onurunu birinci önceliği olarak belirledi" ifadesini kullandı.

Solomon'dan Netanyahu'ya yaylım ateşi

Sağ çizgide yayın yapan gazetenin yazarı "İsrail doğrudan ülkeyi hedef alan terör saldırılarına karışmadığı, siyasi ve sözde şiddet içermeyecek faaliyetlerde bulunduğu sürece Hamas'ın Türkiye'deki varlığını kabul etti gibi görünüyor" diyor ve şöyle devam ediyor:

"Ancak 'siyasi' bir Hamas'ın İsrail'le diplomatik ilişkileri olan bir ülkedeki varlığının kabul edilmesi, İsrail'in yıllardır bu terör örgütünü El Kaide ve IŞİD gibi Sünni örgütlerle bir kılmaya çalışan halkla ilişkiler faaliyetlerinin altını oyuyor. Başbakan Binyamin Netanyahu Hamas'ı 2014'teki BM konuşmasında IŞİD'le bir tutmuş ve 'bazı ülkelerin IŞİD ve Hamas'ın aynı zehirli ağacın dalları olduğunu anlamadıkları apaçık ortada' demişti"

Hamas IŞİD'le aynıysa, İsrail doğrudan terör bağlantılı olmasa da ilişkilerini normalleştirmek istediği bir ülkede neden faaliyetlerine izin veriyor? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İsrail'le anlaşmayı görüşmek için İstanbul'da Hamas lideri Halid Meşal'le görüştü. İsrail ya da bir başka Batılı ülke, diplomatik ilişkileri olan dost bir ülkenin IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi'yle buluşmasına izin verir miydi?

Hamas'ın Türk topraklarından askeri faaliyetlerde bulunamaması dışında, her şey aynı kalıyor: Hamas Türkiye'deki karargâhını koruyor, Türkiye Hamas yönetimindeki Gazze'ye yardıma devam ediyor ve İsrail bunu kolaylaştırıyor."

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Jerusalem Post Türkiye İsrail Hamas Gündem Haberler

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Esed'den 'normalleşme' yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

Esed'den "normalleşme" yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

İran'dan Gebze'ye giden alüminyum yüklü tırdan 23 düzensiz göçmen çıktı

İran'dan Gebze'ye giden alüminyum yüklü tırdan 23 düzensiz göçmen çıktı

Dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala: 'Gerekirse TRT binasını yıkın' diye talimat verdim

Dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala: "Gerekirse TRT binasını yıkın" diye talimat verdim

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title