Sezer, Kraliçe Beatrıx'e Yemek Verdi

Sezer, Kraliçe Beatrıx'e Yemek Verdi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Resmi Bir Ziyaret İçin Ankara'da Bulunan Hollanda Kraliçesi Beatrix ile Prens Willem Alexander ve Prenses Maxima İçin Akşam Yemeği Verdi.

Sezer, Kraliçe Beatrıx'e Yemek Verdi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan Hollanda Kraliçesi Beatrix ile Prens Willem Alexander ve Prenses Maxima için akşam yemeği verdi.

Sezer, yemekte yaptığı konuşmada, 2001'deki ziyaretinden bu yana Türkiye'de önemli gelişmeler yaşandığını ifade ederek, Türk ulusunun güçlü istenci ve Atatürk'ün çağdaş uygarlık hedefi doğrultusunda, Avrupa Birliği'ne katılım sürecinin önünü açan siyasal ve ekonomi alanındaki düzenlemelerin yaşama geçirildiğini hatırlattı.

Türkiye'nin AB ile 40 yılı aşkın sürede geliştirdiği ilişkilerinin önemini paylaşan Hollanda'nın dönem başkanlığı sırasında alınan tarihsel bir kararla, katılım görüşmelerinin 2005 yılı ekim ayında başlatıldığını da hatırlatan Sezer, ''Hollanda'nın, dönem başkanlığı sırasında ülkemize yönelik hakça ve nesnel tutumu beğeniyle karşılanmıştır. Bu sürecin aynı yaklaşımla ve Hollanda'nın desteğiyle sürmesine önem veriyoruz'' diye konuştu.

-''MÜZAKERELER, TERCİHİN DEVAMI''

Kraliçe Beatrix ise konuşmasında, Türkiye'nin AB sürecine de değindi ve iki ülkenin yanısıra Türkiye ile Avrupa'nın da birbirine yakınlaştığını belirterek, Hollanda'nın dönem başkanlığı sırasında katılım müzakerelerine başlanmasına karar verilmesiyle Türkiye'nin 1923 yılında cumhuriyetin ilanıyla kararlılıkla çıktığı yolda yeni bir mesafe katettiğini bildirdi.

Beatrix, şunları söyledi:

''Cumhurbaşkanı Atatürk, o tarihte Batı'ya ve Avrupa'ya yönelmek konusunda açık bir tercih yapmıştı. AB ile başlatılan üyelik müzakereleri bu tercihin bir sonucu ve devamıdır. Şüphesiz görüşmeler çok zamana malolacak ve birçok engelin bertaraf edilmesi gerekecek. Ancak bu yolda ilk adımlar atılmış bulunuyor.''