Şemdinli'de "Çalıntı Düşler" Adlı Tiyatro Oyunu Sahnelendi

Şemdinli'de "Çalıntı Düşler" Adlı Tiyatro Oyunu Sahnelendi

Tiyatro Yeniden Tiyatro grubunca, madde bağımlılığının anlatıldığı "Çalıntı Düşler" adlı oyun sahnelendi.

Şemdinli'de

Şemdinli ilçesinde Tiyatro Yeniden adlı tiyatro grubunca "Çalıntı Düşler" adlı oyun sahnelendi.

Oyunda kan davası yüzünden memleketinden ayrılmak zorunda kalan ve büyük umutlarla geldiği İstanbul'da kötü olaylar yaşayan bir gencin dramı konu edildi ve madde bağımlılığı noktasında çarpıcı mesajlar verildi.

Cumhuriyet İlköğretim Okulu Aile Birliği Başkanı Neslihan Özcan ve aile birliği üyelerinin girişimleriyle Şemdinli Spor Salonunda sahne alan oyun öncesi konuşan Özcan, madde bağımlılığı konusunun gençleri olumsuz etkileyen çok hassas bir konu olduğunu söyledi.

Gençlere sahip çıkmak gerektiğini belirten Özcan, bağımlılığın önüne geçmek için herkese büyük görevler düştüğünü kaydetti.

Özcan, "Bize yardımlarını esirgemeyen Kaymakam Adem Ünal'a, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Demirci'ye, okul aile birliği üyelerine ve tüm katılımcılara teşekkür ederim" dedi.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Narkotik Büro Amirliğinde görevli polis memuru Vural Dursun ise madde bağımlılığının bir anda gelişen ya da madde kullanır kullanılmaz oluşan bir durum olmadığını, bunun zaman içinde gerçekleşen bir süreç olduğunu söyledi.

Dursun, şöyle konuştu:

""Bu maddeleri gence getirecek arkadaş çevresidir. Bir gencin çevresinde madde kullananlar arttıkça onun da madde kullanma ihtimali artar. Madde bağımlısı olan kişinin kendine güveni azalır, kontrolü zayıflar, insani prensipleri yok olmaya başlar. Kullandığı maddeler vücudunun savunma mekanizmasını yok edip bağışıklık sistemini zayıflatır. Böylece bağımlı kişi, maddeyi alabilmek için önce parasını bitirir, çevresindeki insanların paralarını ve eşyalarını çalmaya başlar. Hırsızlık, gasp, yan kesicilik gibi suçlara karışır, suç işlerken yakalanır ve özgürlüğünü kaybeder, maddenin vücuda verdiği zarardan dolayı sağlığını ve en sonunda da hayatını kaybeder."

Yapılan konuşmaların ardından Dersu Yavuz Altun'un yazdığı ve yönettiği, danışmanlığını Psikolog Prof. Dr. Üstün Dökmen'in üstlendiği, "Çalıntı Düşler" adlı oyun sahnelendi.

Oyunu Kaymakam Adem Ünal, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Demirci, 34. Hudut Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay Şükrü Bilir, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Arslan, kurum amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş izledi. - Hakkari