Selçuk Yöntem izinsiz kullanılan "tost fotoğrafı" davasını kazandı - Haberler Magazin
Haberi Paylaş

Selçuk Yöntem izinsiz kullanılan "tost fotoğrafı" davasını kazandı

Haberler.com / Emre İliksiz - Haberler | Magazin

Yıllar önce bir kafede tost yerken görüntülenen ve bu fotoğrafı menüde kullanılan Selçuk Yöntem, kafe sahibine tazminat davası açmıştı. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, Yöntem'in kafeden kazandığı 100 bin lira maddi ve 50 bin lira manevi tazminatı onadı.

Ünlü oyuncu Selçuk Yöntem, yıllar önce bir kafede tost yerken görüntülenmiş ve bu fotoğrafın menüde kendisinden izinsiz bir şekilde kullanılması üzerine kafe sahibine 300 bin TL maddi ve 100 bin TL manevi tazminat davası açmıştı.

"KAFENİN DAİMİ MÜŞTERİSİ OLDUĞU ALGISI YARATTI"

Yöntem'in avukatı, "Müvekkilinin Türkiye'nin en önemli tiyatro ve sinema oyuncularından biri olduğunu, davalıya ait kafede yemek yerken çekilen çok uygunsuz bir fotoğrafının kafenin menü, reklam ve tanıtımlarında, Magazin Gazetecileri Derneği ödül töreni mecmuasında kullandığını, davalının bu yolla davacının kafenin daimi bir müşterisi olduğu algısı yarattığını, sosyal medyada bu fotoğraf nedeniyle davacı ile alay edildiğini, bu nedenle davacının maddi ve manevi zarara uğradığını" öne sürdü.

TAZMİNAT ONANDI

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, oyuncu Selçuk Yöntem'in fotoğrafını menüsünde izinsiz kullanan kafeden kazandığı 100 bin lira maddi ve 50 bin lira manevi tazminatı onadı.

Selçuk Yöntem izinsiz kullanılan
Haberler.com - Magazin Haberleri
Haberler.com Haberler.com - Magazin Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (19)
Sinan Yılmaz :İzinsiz kullanamazlar haklı. Fotoğraf habersiz çekilmemiş. Poz vermiş.
Ferruh işleyen:ilk olarak bu fotoğrafı kullanan gariban bir tostçu değil, zincir büfe ikinci olarak bir kişinin fotoğrafını izinsiz çekmek yasaktır, izinli çekip izinsiz sosyal medyada basılı ya da görüntülü medyada kullanmak yasaktır. son olarak bu fotoğrafı kullanan firma reklam amaçlı kullanıyor, yani ticari amaçlı kullanıyor bu durumda bedelini ödemesi gerekir ki senelerdir süren bir dava yeni değil bunca zaman anlaşma yoluna gidilmemiş bedelini bu şekilde ödemiş oldu.
Rıdvan Şeker:KİMSE BOŞUNA YARGILAMASIN, ADAMIN FOTOĞRAFINI REKLAM AMAÇLI KULLANAMAZSIN. BEN OLSAM O PARAYLA GİDER ORADA BİR TOST DAHA YER VE ÇEK KARDEŞİM BİR DAHA ÇEK DERDİM.
500
title