Şanlıurfa'da "Aşıklar Evi" Yapılacak

Şanlıurfa'da "Aşıklar Evi" Yapılacak

Eşber Ayaydın - Şanlıurfa'da aşıklık geleneğinin yaşatıldığı Kısas beldesinde "Aşıklar Evi" kurulacak.

Şanlıurfa'da

Eşber Ayaydın - Şanlıurfa'da aşıklık geleneğinin yaşatıldığı Kısas beldesinde "Aşıklar Evi" kurulacak.

Kısas Belediye Başkanı Ali Ersöz AA muhabirine yaptığı açıklamada, farklı etnik kökene sahip insanların kardeşçe bir arada yaşadığı 5 bin nüfuslu beldede, iki cami ve bir cemevi bulunduğunu söyledi.

Beldede "Aşıklar Evi" kurmak için girişimde bulunduklarını, bu kapsamda Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) ile görüşmelerin sürdüğünü aktaran Ersöz, Kısas'ın farklı bir mozaik ve farklı bir renk olduğunu dile getirdi.

Kısas beldesi gibi bir yerde "Aşıklar Evi"nin olmayışının eksiklik olduğunu ifade eden Ersöz, şunları kaydetti:

"Kısas, bu kültürün bir cazibe merkezi. Tıpkı Hacı Bektaş ilçesi gibi. Dolayısıyla burası cazibe merkezidir, buraya bir 'Aşıklar Evi'nin kurulmasında kültürümüz ve inancımız açısından büyük fayda olacağını inanıyorum. Bunun için belediye olarak elimizden geleni yapıyoruz."

-Aşıklar da evlerinin olmasını istiyor

Aşık geleneğini sürdüren Ahmet Aykut da beldede hakim olan aşıklık geleneğini babasından öğrendiğini belirtti.

Belediye Başkanı Ersöz'ün "Aşıklar Evi" konusunda girişiminde bulunmasının kendilerini sevindirdiğini anlatan Aykut, "Böyle bir mekanımızın olması, yeni yetişen genç aşıklarımızında derlenip toparlanmasına büyük bir katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

Haydar Polat ise Kısas'ta aşıklık geleneğinin babadan oğula geçtiğini ifade ederek, beldede "Aşıklar Evi"ne ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Yayıncı: İsmail Fidan - ŞANLIURFA