REŞAT NURİ GÜNTEKİN HABERLERİ

REŞAT NURİ GÜNTEKİN HABERLERİ

Reşat Nuri Güntekin haber, Reşat Nuri Güntekin son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Reşat Nuri Güntekin

Reşat Nuri Güntekin

Doğum Yeri İstanbul / Türkiye
Doğum Tarihi 25.11.1889 - 1.12.1956

Reşat Nuri Güntekin Kimdir ?

Reşat Nuri Güntekin (25 Kasım 1889, İstanbul - 7 Aralık 1956, Londra), Cumhuriyet dönemi edebiyatında önemli bir yeri olan Çalıkuşu, Yeşil Gece ve Anadolu Notları gibi eserlere imza atmış roman, öykü ve oyun yazarıdır. 1889'da İstanbul’un Üsküdar ilçesinde dünyaya geldi. Babası, askeri tabip Nuri Bey, annesi Kars valisi Yaver Paşa'nın kızı Lütfiye Hanım'dır.
Biyografinin devamı için tıklayın
Reşat Nuri Güntekin 5.6.2020
İSU Darıca Şube Müdürlüğü yeni yerinde
İŞLEK NOKTADA Geçmiş yıllarda Darıca şantiyesini yenileyen kurum, İlçe Şube Müdürlüğü hizmet binasını ilçenin işlek yerlerinden biri olan Abdi İpekçi Mah. Reşat Nuri Güntekin Cad.
Reşat Nuri Güntekin 14.2.2020
SAMDOB "Çalıkuşu" balesini sahneledi
Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), Reşat Nuri Güntekin'in ölümsüz eserinden aynı adla baleye uyarlanan "Çalıkuşu" eserini tekrar sahneye koydu.
Reşat Nuri Güntekin 12.2.2020
SAMDOB "Çalıkuşu" balesini sahneleyecek
Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), Reşat Nuri Güntekin'in ölümsüz eserinden aynı adla baleye uyarlanan "Çalıkuşu" eserini tekrar sahneye koyacak.
Reşat Nuri Güntekin 13.1.2020
Yeşilçam'ın emektarlarından: Turgut Demirağ
Demirağ, profesyonel olarak sinema hayatına ise 1946'da yönetmen koltuğuna oturduğu Reşat Nuri Güntekin'in "Bir Dağ Masalı" adlı eserini çekerek başladı.
Reşat Nuri Güntekin 10.1.2020
"Çalıkuşu"nun bir bölümünün yazıldığı Tekirdağ'daki tarihi ev restore edilecek
Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, yangın sonucu kullanılamaz hale gelen, Reşat Nuri Güntekin'in "Çalıkuşu" adlı romanının bir bölümünün kaleme alındığı tarihi evin restore edileceğini söyledi.
Reşat Nuri Güntekin 5.1.2020
İstanbul bu hafta birbirinden renkli etkinliklere sahne olacak
Şehir Tiyatrolarında bu hafta 9 yetişkin oyunu sahnelenecek Program kapsamında, 8- 11 Ocak tarihleri arasında Shakespeare'in sevilen komedilerinden biri olan "12. Gece" Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde, çevresindeki her şeye sonsuz bir sevgi ve şefkatle bağlı Opal'in üç davetsiz misafirin gelişi ile değişen kendi halindeki yaşamını konu alan "Tatlı Kaçık" Fatih Reşat Nuri Güntekin Sahnesi'nde, ayrılık sonrası çocukları için sağlıklı bir düzen kurmaya çalışan ebeveynlerin psikolojik sürecini anlatan "Uzlaşma" Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde izlenebilecek.
Reşat Nuri Güntekin 22.12.2019
İstanbullular bu hafta kültür ve sanata doyacak
Program kapsamında 25-28 Aralık'ta, Shakespeare'in en sevilen komedilerinden biri olan "12. Gece" Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde, John Steinbeck ve Boris Vian'ın yazdığı "Karıncalar - Bir Savaş Vardı" Fatih Reşat Nuri Güntekin Sahnesi'nde ve Moliere'in saf bir adamın, onu gelir kapısı gibi kabul eden doktorunun yanlış teşhislerine kanıp, kendini neredeyse ölümcül bir hasta olarak görmesi sonucu gelişen olayları konu alan oyunu "Hastalık Hastası" Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde izlenebilecek.
Reşat Nuri Güntekin 15.12.2019
İstanbullular bu hafta kültür ve sanata doyacak
Program kapsamında 18-21 Aralık'ta, 1995'te Emir Kusturica tarafından "Undergrand (Yeraltı)" ismiyle filme çekilen, Duşan Kovacevic'in yazdığı "Ocak'ta Bahar" Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde, toplumun çok farklı kesimlerinden gelen, mutluluğu yakalayamamış, duyarlı, sevecen iki kadının öyküsünün aktarıldığı "Çin Sabahta" Fatih Reşat Nuri Güntekin Sahnesi'nde ve Jose Sanchis Sinisterra'nın yazıp Naşit Özcan'ın yönettiği "Ay, Caramela!" Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde izlenebilecek.
Reşat Nuri Güntekin: Kocaeli gölcük'te, servet-i fünün sempozyumuReşat Nuri Güntekin 13.12.2019
Reşat Nuri Güntekin 13.12.2019
Gölcük'te, Servet-i Fünûn sempozyumu
DERGİNİN 256'NCI SAYISININ KOPYASI BASILDI Sempozyumda 256'ncı sayısının çok önemli olduğunu söyleyen Ali Yıldırım Sezer, şöyle konuştu: "256'ncı sayıdan itibaren Servet-i Fünün edebiyat dergisi sıfatını kazanıyor. 256'ncı sayının tıpkı basımını gerçekleştirdik ve 256 adet bastık. Aynı zamanda tıpkı basımının yanında da Latin harfleriyle basımı da var. Sempozyuma 35 akademisyen ve Türk Dili ve Edebiyatının önemli isimleri bu sempozyuma katılacak. Türk Dili ve Edebiyatı noktasında Özbekistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Çin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden önemli isimler bildirilerini sundu. Önemli bir sempozyum olmasını bekliyoruz." BELGESEL HAZIRLANDI Sempozyumun, Gölcük'ün kültürel anlamda bilinirliğini arttıracağını söyleyen Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kurt, "Dönemi anlatan 20 dakikalık bir belgesel hazırladık bu uluslararası sempozyum için. Gölcük bu anlamda Türk dergiciliğinin kült dergisi olan Servet-i Fünün da çok uzun zaman, 42 yıllık bir süre ev sahipliği yapmış. Burası bir edebiyat merkezi olmuş ve Reşat Nuri Güntekin'den, Halide Edip Adıvar'a kadar Türk edebiyatında romanlarda ve hikayelerde Değirmendere'nin ismi geçiyor.
Reşat Nuri Güntekin 13.12.2019
DHA YURT BÜLTENİ-15
DERGİNİN 256'NCI SAYISININ KOPYASI BASILDI Sempozyumda 256'ncı sayısının çok önemli olduğunu söyleyen Ali Yıldırım Sezer, şöyle konuştu: "256'ncı sayıdan itibaren Servet-i Fünün edebiyat dergisi sıfatını kazanıyor. 256'ncı sayının tıpkı basımını gerçekleştirdik ve 256 adet bastık. Aynı zamanda tıpkı basımının yanında da Latin harfleriyle basımı da var. Sempozyuma 35 akademisyen ve Türk Dili ve Edebiyatının önemli isimleri bu sempozyuma katılacak. Türk Dili ve Edebiyatı noktasında Özbekistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Çin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden önemli isimler bildirilerini sundu. Önemli bir sempozyum olmasını bekliyoruz." BELGESEL HAZIRLANDI Sempozyumun, Gölcük'ün kültürel anlamda bilinirliğini arttıracağını söyleyen Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kurt, "Dönemi anlatan 20 dakikalık bir belgesel hazırladık bu uluslararası sempozyum için. Gölcük bu anlamda Türk dergiciliğinin kült dergisi olan Servet-i Fünün da çok uzun zaman, 42 yıllık bir süre ev sahipliği yapmış. Burası bir edebiyat merkezi olmuş ve Reşat Nuri Güntekin'den, Halide Edip Adıvar'a kadar Türk edebiyatında romanlarda ve hikayelerde Değirmendere'nin ismi geçiyor.
Reşat Nuri Güntekin: Gölcük'te, Servet-i Fünûn sempozyumuReşat Nuri Güntekin 13.12.2019
Reşat Nuri Güntekin 1.12.2019
İstanbul'da bu haftanın sanat etkinlikleri
Program kapsamında 4-7 Aralık'ta "Osmanlı'nın Sherlock Holmes"u diye anılan "Komiser Avni"nin maceralarını anlatan "Amanvermez Avni" Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesinde, Chloe Lambert'in yazdığı "Uzlaşma" Fatih Reşat Nuri Güntekin Sahnesinde ve Haldun Taner'in yazıp Naşit Özcan'ın yönettiği "Ay Işığında Şamata" Kağıthane Sadabad Sahnesinde izlenebilecek.
Reşat Nuri Güntekin 1.12.2019
Haftanın tarihine bakış
1956- "Çalıkuşu"nun yazarı Reşat Nuri Güntekin 67 yaşında Londra'da öldü.
Reşat Nuri Güntekin 15.11.2019
SAMDOB "Çalıkuşu" balesini sahneleyecek
Reşat Nuri Güntekin'in ölümsüz eserinden aynı adla bale sahnesine uyarlanan "Çalıkuşu" eseri, çok geniş bir kadro ve Türk sanat müziğiyle icra ediliyor.
Reşat Nuri Güntekin: Çalıkuşu Balesi, Sivaslılardan tam not aldıReşat Nuri Güntekin 14.11.2019
Reşat Nuri Güntekin: SAMDOB 'Çalıkuşu' balesini Sivas'ta sahnelediReşat Nuri Güntekin 12.11.2019
Reşat Nuri Güntekin 9.11.2019
38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı
Atatürk'ün ve Cumhuriyet tarihinin temel kitaplarının bilinmesi gerektiğine değinen Hızlan, özellikle Cumhuriyet'in edebiyata yansıyan isimlerinden Şevket Süreyya Aydemir, Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Reşat Nuri Güntekin'in muhakkak okunması gerektiğini anlattı.
Reşat Nuri Güntekin 5.11.2019
SAMDOB, Amasya, Tokat ve Sivas'ta bale sahneleyecek
SAMDOB, Anadolu'nun acıklı türkülerinin yer aldığı Arda Boyları'nın hikayesinin anlatıldığı eseri Amasya ve Tokat'ta, Reşat Nuri Güntekin'in kaleme aldığı Türk edebiyatının unutulmaz romanı "Çalıkuşu"ndan esinlenerek hazırlanan eseri de Sivas'ta sahneleyecek.
Reşat Nuri Güntekin 24.10.2019
Hayatını adadığı baleyi gelecek nesillere aktarıyor
Baleyle başladığı sanat hayatında pek çok önemli yapımda baş balerin olarak sahne alan, Reşat Nuri Güntekin'in ölümsüz eseri Çalıkuşu'nu Türk Sanat Müziği ezgileriyle sahneye taşıyarak Türk bale tarihinde bir ilke imza atan Merih Bahar Çimenciler, sosyal sorumluluk çalışması kapsamında...
Reşat Nuri Güntekin: SAMDOB 'Çalıkuşu' balesini sahnelediReşat Nuri Güntekin 15.10.2019
Reşat Nuri Güntekin 15.10.2019
SAMDOB "Çalıkuşu" balesini sahneledi
Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), Reşat Nuri Güntekin'in ölümsüz eserinden aynı adla baleye uyarlanan "Çalıkuşu"nu, 2019-2020 sanat sezonunda da sahneye koydu.
Reşat Nuri Güntekin: Zafer için Uludağ'a yürüdülerReşat Nuri Güntekin 31.8.2019
Reşat Nuri Güntekin: Zafer için Uludağ'a yürüdülerReşat Nuri Güntekin 31.8.2019
Reşat Nuri Güntekin 26.8.2019
'Çalıkuşları' köy çocukları için bir araya geldi
MESLEĞE yeni adım atmış kadın köy öğretmenlerine destek amacıyla başlatılan 'Eğitimin Sigortası: Öğretmenlerimiz' projesi kapsamında 50 kadın öğretmen Ankara'da bir araya geldi. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve Türk Eğitim Derneği (TED) işbirliğinde düzenlenen proje kapsamında köy çocukları için bir araya gelen kadın öğretmenler, Reşat Nuri Güntekin'in ölümsüz eseri Çalıkuşu'ndaki öğretmen Feride ile özdeşleştirilerek, modern 'Çalıkuşu' tanımlaması yapıldı.
Reşat Nuri Güntekin 2.8.2019
"Türk edebiyatçıları dünya edebiyatçılarına örnek olabilir"
Her edebiyatçının kendisinden önceki edebiyatçıları tanımasının önemine dikkati çeken Yardım, "Bu çok önemli, mesela Reşat Nuri Güntekin 'Bizim ilk hocamız Mehmet Akif'tir.
Reşat Nuri Güntekin 10.7.2019
İmamoğlu : Madem istifa ettiniz neden orada duruyorsunuz (1)
Ekrem İmamoğlu, vefat eden İBB Eski Genel Sekreteri Tuğrul Erkin'in cenaze namazının kılınacağı Süleymaniye Camii'ne yürüyerek gitti. İBB'nin Saraçhane'deki yerleşkesinden çıkan İmamoğlu yolda esnaf ve vatandaşlarla görüşerek sorunlarını dinledi. Reşat Nuri Güntekin Sahnesi'ne giren İmamoğlu, çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Reşat Nuri Güntekin 10.7.2019
İSTANBUL- İMAMOĞLU MADEM İSTİFA ETTİNİZ NEDEN ORADA DURUYORSUNUZ 1
Ekrem İmamoğlu, vefat eden İBB Eski Genel Sekreteri Tuğrul Erkin'in cenaze namazının kılınacağı Süleymaniye Camii'ne yürüyerek gitti. İBB'nin Saraçhane'deki yerleşkesinden çıkan İmamoğlu yolda esnaf ve vatandaşlarla görüşerek sorunlarını dinledi. Reşat Nuri Güntekin Sahnesi'ne giren İmamoğlu, çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Şu an buradasınız: Reşat Nuri Güntekin Haberleri | Reşat Nuri Güntekin Kimdir - Haberler - Reşat Nuri Güntekin haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Reşat Nuri Güntekin kimdir, hayatı ve biyografisi. 'Hedefim hat sanatını bir Batılının evine sokabilmek'.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10.7.2020 13:50:19. #1.14#
title