Haberler

Ukrayna ve Moldova, AB'ye tam üyelik müzakerelerine resmen başladı

Güncelleme:

Ukrayna ve Moldova, Lüksemburg'da başlayan Hükümetlerarası Katılım Konferansı ile Avrupa Birliği'ne tam üyelik müzakerelerine bugün resmen başladı. Konferansa görüntülü bağlanan Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal, "Ukrayna'nın Avrupa Birliği dışında güçlü bir ülke olamayacağına ve AB'nin de Ukrayna olmadan güçlü olamayacağına içtenlikle inanıyoruz." dedi.

Lüksemburg'da düzenlenen Hükümetlerarası Katılım Konferansı'nda önemli bir gelişme yaşandı. Konferans ile Ukrayna ve Moldova'nın Avrupa Birliği'ne tam üyelik müzakereleri resmen başladı.

UKRAYNA'NIN AB ÜYELİK MÜZAKERELERİ RESMEN BAŞLADI

Avrupa Konseyi'nin 14 Aralık 2023'te Ukrayna ile katılım müzakerelerine başlama kararı almasının ardından bugün, dönem başkanı Belçika öncülüğündeki Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışişleri bakanları, Lüksemburg'da Ukrayna ile ilk kez resmi olarak müzakere masasına oturdu.

"UKRAYNA VE AB'NİN BİRLİKTE GÜÇLÜ OLACAĞINA İNANIYORUZ"

Hükümetlerarası Katılım Konferansı'na görüntülü bağlanan Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal açılış konuşmasında, "Ukrayna'nın Avrupa Birliği dışında güçlü bir ülke olamayacağına ve AB'nin de Ukrayna olmadan güçlü olamayacağına içtenlikle inanıyoruz. Değerli dostlar, bugün Ukrayna ve AB arasındaki ilişkilerde yeni bir bölümün başlangıcını simgeliyor. Hepinize çalışmalarınız için büyük bir minnet duygusu ile teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı. Bugünün Ukrayna için tarihi bir gün olduğunu söyleyen Şmihal, Ukrayna'nın AB'ye katılımının AB için de büyük bir başarı olacağını belirtti.

Ukrayna ve Moldova, AB'ye tam üyelik müzakerelerine resmen başladı

"HEPİMİZ İÇİN TARİHİ BİR AN"

Dönem Başkanı Belçika'nın Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, "Bu, hepimiz için tarihi bir an ve ilişkilerimizde bir kilometre taşını temsil ediyor" ifadelerini kullandı. AB'nin Rusya'nın Ukrayna aleyhinde başlattığı savaşı kınadığını ve Ukrayna halkının direnişini selamladığını aktaran Lahbib, AB'nin savaş sırasında Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğini söyledi.

"UKRAYNA GEREKEN TÜM ADIMLARI ATTI

AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi ise Ukrayna'nın zor bir dönemden geçmesine rağmen reformlarda önemli ilerlemeler kaydettiğine dikkat çekti. Varhelyi, "Ukrayna, katılım müzakerelerine resmi olarak başlamak için gereken tüm adımları attı. Reformlar konusunda ilerlemenin daha uzun bir süre boyunca sürdürülebilir olması gerekiyor. Ukrayna'yı tüm üyelik kriterlerine tam olarak uyum sağlamak için çabalarını sürdürmeye davet ediyorum. Sunulan müzakere çerçevesi, katılım müzakereleri için sağlam bir temel ve geniş kapsamlı araçlar sunmaktadır" diye konuştu.

ÜYELİK BAŞVURUSU, SAVAŞIN BAŞLAMASINDAN SONRA GELDİ

Ukrayna ve Moldova, 2022 yılı şubat ayında Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın başlamasından kısa süre sonra AB'ye üyelik müracaatında bulunmuştu. AB, Ukrayna ve Moldova'nın müracaatlarına kısa süre içerisinde olumlu cevap vererek 2022 yılı haziran ayında Ukrayna ve Moldova'ya adaylık statüsü vermişti. Avrupalı bakanlar, Ukrayna'nın ardından TSİ 19.00'da ise Moldova ile görüşmelere başladı.

Aday ülkelerin, müzakere sürecinde 35 fasıl dahilinde malların serbest dolaşımından balıkçılığa, vergi düzenlemelerinden enerjiye, çevreden yargı ve güvenliğe birçok alanda yasalarını ve standartlarını AB'ye uyumlu hale getirmeleri gerekiyor. Ukrayna, 2030 yılına kadar birliğe katılmak istiyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Avrupa Birliği Lüksemburg Konferans Moldova Ukrayna Avrupa Birliği Dış Politika Uluslararası İlişkiler Politika Güncel Haberler

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

3 ilde operasyon! Suç örgütü çökertildi, 2 elebaşı dahil 11 kişi yakalandı

3 ilde operasyon! Suç örgütü çökertildi, 2 elebaşı dahil 11 kişi yakalandı

'Kadını camdan atıyorlar' ihbarına giden polis evde ceset buldu

"Kadını camdan atıyorlar" ihbarına giden polis evde ceset buldu

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

500

Yorumlar (5)

Doğrucu:

Ukranya abrupaya giremez ama.. rusya hem ukranyaya hem moldovyaya köküne kadar girerrr :))

59
8
yanıtYanıtla
Abdullah KARAMAN:

Avrupa kendi güvenliği söz konusu olduğu zaman bizi 60 yıl önce NATO ( haçlı ordusu)ya aldılar. Ama yaşam standartlarımız yükselecek diye Avrupa birliğine(Bizans imparatorluğuna) almıyorlar. Onlar yıkılmadı sadece isim değiştirdiler. ama biz darmadağın olduk.

38
3
yanıtYanıtla
Abdullah KARAMAN:

Osmanlı hilafet ve şeriat sayesinde tüm ümmeti birleştirip tek güç yapmıştı. adamlar bunu bildiği için ilk işleri hilafeti ve şeriatı kaldırmak oldu. ondan sonra ümmet başı kesilmiş horoz gibi çırpınmaya başladı ve darmadağın oldu.

yanıt28
yanıt24
Turbo Levent:

UKRAYNAN ŞEYTAN ÜÇGENİ TUZAĞINA DÜŞTÜ AYNI BİZİM GİBİ

19
3
yanıtYanıtla
Yucel Cakir:

Aynı dine mensup oldukları için hemen alırlar

2
1
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title