Haberler

MHP Osmaniye Milletvekili Türkoğlu Açıklaması

Politika Haberleri

"İktidar partisinin hedeflediği HSYK'yı tamamen kontrol altına almak ve yargıda kendileri aleyhine gelişebilecek davaları kaynağında önlemektir"

MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu, "İktidar partisinin hedeflediği HSYK'yı tamamen kontrol altına almak ve yargıda kendileri aleyhine gelişebilecek davaları kaynağında önlemektir" dedi.

Türkoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Şişli'de meydana gelen 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör kazasına değindi.

İş kazalarının 21. yüzyılda hala can almasının, çalışma hayatı standartları açısından uygulamada hedeflenen amaçlara ulaşılamadığını gösterdiğini ifade eden Türkoğlu, denetimlerin insan hayatı açısından önemine işaret etti.

Türkoğlu, 2013 yılında asansör denetimlerine ilişkin TBMM'ye Meclis Araştırma açılması için önerge verdiklerini, bu önergenin iktidar partisi milletvekillerinin oylarıyla gündeme alınmadığını de söyledi.

AK Parti iktidarının denetim ve teftişte hoşlanmadığını, buna ilişkin mekanizmaları etkisiz hale getirdiğini ileri süren Türkoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu ihmaller ve ihanetler maalesef AKP döneminde çok sık gördüğümüz ve sıradanlaşmış olaylar haline gelmiştir. AKP'nin hukuk tanımaz denetimden kaçan anlayışı yanı başımızda Atatürk Orman Çiftliği arazisindeki inşaatta da devam etmektedir. İnşaatının durdurulması için İdare Mahkemesi kararı verilen yeni başbakanlık binasının inşaat ruhsatı var mıdır? İnşaatın kontrolü nasıl yapılmaktadır? İş güvenliği açısından denetim yapılmakta mıdır? Bugüne kadar o inşatta yaralanmalı ya da ölümlü iş kazası olmuş mudur?"

Kazanın meydana geldiği inşaatın sahibinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın okul arkadaşı olduğunun herkes tarafından bilindiğini ifade eden Türkoğlu, "Tayyip Erdoğan'a ve AKP'ye bu kadar yakın olan bir firmanın denetlenmesi ne kadar mümkün olur, bunu takdirlerinize sunuyorum" dedi.

Türkoğlu, benzer ihmallerin bina yalıtım malzemeleri ve buna ilişkin işlemlerde de yaşandığını ileri sürerek, benzer faciaların yaşanabileceğini, süratle önlem alınması gerektiğini vurguladı.

-"Etik dışı bir davranış"

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Türkoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın HSYK seçimleri öncesinde hakimlerin ve savcıların maaşlarına zam yapılacağı yönünde açıklama yaptığının ifade edilerek, değerlendirmesinin sorulması üzerine, "Bu etik dışı bir davranış. hiç ahlaki değil. İktidar partisi HSYK seçimleri ile direkt ilgilenmektedir" karşılığını verdi.

Açıklamanın seçimler öncesinde yapılmış olmasına dikkati çeken Türkoğlu, "İktidar partisinin hedeflediği HSYK'yı tamamen kontrol altına almak ve yargıda kendileri aleyhine gelişebilecek davaları kaynağında önlemektir. Yaptıkları teklif ahlak dışı" dedi.

Buna ilişkin kanun teklifinin Meclis'in çalışma takvimi açısından HSYK seçimlerinden sonra yasalaşabileceğine de dikkati çeken Türkoğlu, "Hakim ve savcılara şunu söylüyorlar; 'seçimde sonuçlar bizim lehimize olmazsa avucunuzu yalarsınız' demek istiyorlar. Niyetleri bir şantaj yaparak, tabirimi hoş görün, hakim ve savcılara havuç göstererek HSYK seçimlerini etkilemek. bu ahlaki değil" ifadelerini kullandı.

Türkoğlu, Torba Kanun görüşmelerinde madde ihdası ile Ümraniye ve Ataşehir ilçelerinin hudutlarının değiştirilmesine ilişkin soruyu yanıtlarken de "Bu mahalle değişikliğinin bu saatte TBMM gündemine getirilmiş olması AKP'nin arka planda başka şeyler sakladığına işaret ediyor. Orada bir rant var ve AKP bu rantı kendisine bağlı bir belediyeye taşımak istiyor" diye konuştu.

Bir başka soru üzerine TİB Başkanlığı'nın istediği trafik bilgilerini mahkeme kararı olmaksızın almasına ilişkin madde ihdasını da değerlendiren Türkoğlu, bunun da kabul edilemez bir uygulama olduğunu savundu. - TBMM

Kaynak: AA / Politika

Hacı Bayram Türkoğlu Hüseyin Türkoğlu Ak Parti Osmaniye Politika Güncel Haberler

title