Haberler

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Memur ve memur emeklilerine yüzde 50 civarında zam yapılacak

Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, memur ve memur emeklilerine yapılacak zamla ilgili oran verdi. Yılmaz, "2024 yılı ocak ayında memur emeklilerinin emekli aylıkları, memurlar gibi hem enflasyon farkı hem de toplu sözleşme gereği alınacak ücretler dahil edildiğinde yüzde 50 civarında olacaktır." dedi. Yüzde 50 zam yapılması durumunda en düşük memur maaşı 22 bin TL'den 33 bin TL'ye çıkacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TBMM Genel Kurulu'nda açıklamalarda bulundu. Yeni yılda maaşlara yapılacak zamlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, memur ve memur emeklilerine ocak ayında yüzde 50 civarında zam yapılacağını söyledi.

"EMEKLİYE GEÇEN YIL YÜZDE 114 ZAM YAPTIK"

Cevdet Yılmaz, AK Parti hükümetleri döneminde çalışan ve emeklilerinin aylıklarında ve ücretlerinde enflasyonun oldukça üzerinde reel artışlar ve iyileştirmeler yapıldığını belirtti. Emekli aylıklarının ocak ayında yüzde 30, temmuz ayında yüzde 25 olmak üzere kümülatif yüzde 62,5 artırıldığını dile getiren Yılmaz, "2023 yılında en düşük emekli aylığında da iyileştirme yapılmış, 3 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı, 2023 yılı ocak ayından geçerli olmak üzere 5 bin 500 liraya yükseltilmiştir. Nisan ayında ikinci bir düzenleme ile ikinci bir artış yapılmış, 7 bin 500'e çıkarılmıştır. Böylece birikimli kümülatif artış en düşük emekli aylığında bu yıl için yüzde 114 olmuştur. 2002 yılında 377 lira olan en düşük emekli aylığı, 2023 yılı temmuz ayı itibarıyla 9 bin 876 liraya yükseltilmiştir. Burada da reel artış, yüzde 71'dir." diye konuştu.

"MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNE YÜZDE 50 CİVARINDA ZAM YAPILACAK"

En düşük SSK aylığının 2023 yılı temmuz ayı itibarıyla 7 bin 617 liraya yükseltildiğini ifade eden Yılmaz, reel artışın yüzde 93 olduğunu söyledi. En düşük tarım Bağ-Kur emekli aylığının 2002 yılında 66 lira olduğunu hatırlatan Yılmaz, bugün ise 7 bin 500 lira olduğunu, reel artışın yüzde 642 seviyesinde olduğunu belirtti. Yılmaz, şöyle devam etti:

"2002 yılında 149 lira olan en düşük esnaf Bağ-Kur emekli aylığı, bugün 7 bin 500 liradır, reel artış yüzde 228 olmuştur. 2002 yılında sadece 24 lira olan 65 yaş üstü aylığı, 2023 yılı temmuz ayı itibarıyla 2 bin 348 liraya yükselmiştir. Reel artış yüzde 524 seviyesindedir.

Öte yandan 2024 yılı ocak ayında memur emeklilerinin emekli aylıkları, memurlar gibi hem enflasyon farkı hem de toplu sözleşme gereği alınacak ücretler dahil edildiğinde yüzde 50 civarında olacaktır. Diğer emeklilerimiz için de yasal çerçeve içerisinde, çalışanımızı, emeklimizi enflasyona ezdirmeyecek bir anlayış içinde gerçekleştirilecektir."

"ASGARİ ÜCRET ZAMMINDA DENGE SÖZ KONUSU"

Asgari ücret ile ilgili sorulara da yanıt veren Yılmaz, asgari ücrette 2023 yılının ocak ayında yüzde 54,7, temmuz ayında yüzde 34 olmak üzere kümülatif olarak yüzde 107,3 artış sağlandığını anımsattı. Yılmaz, şöyle devam etti:

"2002 yılında 184 lira olan net asgari ücret, 2023 yılı temmuz ayı itibarıyla 11 bin 402 liraya yükselmiştir, reel artış yüzde 303 seviyesindedir. 2024 yılında asgari ücretin belirlenmesine ilişkin çalışma devam etmektedir. Burada sosyal diyalog mekanizması işliyor. Kamu tarafı, özel sektör, çalışan tarafı var. Bu üçü arasında bir müzakere yürütülüyor.

Bu müzakerelerin sonucunu görmeden herhangi bir rakam telaffuz etmemiz doğru olmaz. Bizim anlayışımız ortada, hiçbir zaman çalışanımızı enflasyona ezdirmedik. Her zaman çalışanımızın refahını öncelikli gördük. Elimizdeki tüm imkanlarla hareket edeceğiz. Ancak burada bir denge söz konusu. Bir taraftan çalışanlarımızın refah talepleri var, diğer taraftan işletmelerimizin rekabet gücü, istihdamı, kayıt dışına kaymama meselesi var. Bu ikisi arasında bir denge oluşmak durumunda."

Kaynak: AA / Politika

Enflasyon farkı Memur Zam Politika Haberler

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Sokakta elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden İnanç Öktemay'ın 10 yıl önceki paylaşımı ortaya çıktı

Sokakta elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden İnanç Öktemay'ın 10 yıl önceki paylaşımı ortaya çıktı

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

500

Yorumlar (32)

SMMM:

O değil de bu imamlara bu kadar niye veriliyor 42 bin tl maaş ne ya.Bu adamların bi işe yaradığı yok zaten bu kadar maaş alması ücret eşitsizliği.

226
103
yanıtYanıtla
Samarpan Bhav:

İşte işe yaramaz bir meslek diye. Vermeseler imam ve iman kalmaz yapay bir şekilde canda tutuyorlar ya değilse camiler boş kalır

yanıt16
yanıt43
Hüseyin Civelek:

Ìmamlar bu ülkede olmasa,millet birbirini yer.Yabancılar zor barınırdı.Birnevi onlarıda dizginliyorlar imamlar.Yatın kalkın onlara dua edin.

yanıt13
yanıt68
İsmail ÜNAL:

Ulan yalan yazmaya utanmıyor musun?… Hangi imam 42 bin tl alıyor?…

yanıt9
yanıt8
kerem can:

İnsan niye gzekali olur.

yanıt0
yanıt2
kerem can:

Bir insan niye gzekali olur

yanıt1
yanıt1
Erdem Bakırhan:

Sen ve senin gibilere göre imamlar zaten iş yapmıyor bir tek sen işe yarıyorsun

yanıt2
yanıt5
Erdem Bakırhan:

Sen ve senin gibilere göre imamlar zaten hiç bir şeye yaramıyor sadece sen bir işe yarıyorsun sizin gibileri Allah islah etsin

yanıt2
yanıt3
RIDVAN SEVİNÇ:

ne 42 bin tlsi be atıyosun sallıyorsun bordrosune baktın mı da bu kadar kesin konusuyorsun ? hangi imamın bordrosuna baktında net bu sekilde küstahça konusuyorsun ?

yanıt5
yanıt2
Ahmet Say:

Eskiden memura maaş ödenemezdi şimdi zam alıyor beğenmiyorlar beğenmiyorlarsa beğenenler çok istifa edin özel sektöre geçin sonra devletimizin değerini anlayın polis ve asker hariç

18
135
yanıtYanıtla
Tüm 32 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title