PEYAMİ SAFA HABERLERİ

Peyami Safa haber, Peyami Safa son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Peyami Safa

Peyami Safa

Doğum Yeri İstanbul / Türkiye
Doğum Tarihi 2.4.1899 - 15.6.1961

Peyami Safa Kimdir ?

02 Nisan 1899'da İstanbul'da doğdu.Şair İsmail Safa'nın oğlu. Babası Sivas'ta sürgünde yaşamını yitirdi. Yoksulluk ve 9 yaşında yakalandığı kemik veremi nedeniyle düzenli bir eğitim almadı. Bir yandan çalışırken bir yandan da kendi kendini yetiştirdi. 13 yaşında hayata atıldı. Posta Telgraf Nezareti'nde memur olarak çalıştı.
Biyografinin devamı için tıklayın
Peyami Safa 10.3.2020
Çorum'dan kısa kısa
Sarı, Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonundaki etkinlikte, öğrencilerle Peyami Safa'nın "Dokuzuncu Hariciye Koğuşu" kitabını değerlendirdi.
Peyami Safa 26.1.2020
Şair Süleyman Çobanoğlu: "Türkçeyi bugünlere Türk şiiri taşıdı"
Şiiri "durmaksızın dilini arama uğraşı" olarak tanımlayan şair Çobanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dilini arıyorsan mesela Ali Şir Nevai'ye uğramadan bulamazsın. Bulsan da eksik kalır. Onu biraz şairlik içgüdünle aramalısın. Yol kendini getirmeli. Özellikle dönüm noktası olmuş adamlar var. Divanu Lugati't-Türk malum, Kaşgarlı Mahmut'un. Ali Şir Nevai'nin çıkışı mesela, hepimizin önünde oturup düşünmesi gereken bir çıkış. Türkçe'yi çok büyük bir badireden sağ salim çıkarmış, köprü teşkil etmiş bir adam. Bilinçli olarak Türkçe tutumunu sürdüren herkese çok dikkatli bakmak ve hatta müfredatta ağırlıklı olarak bunlara yer vermek lazım." "Savaşçı'nın senaryosunu severek yazıyorum" FOX TV'de ekrana gelen "Savaşçı" dizisinin senaryosunu da yazan Süleyman Çobanoğlu şair ve senarist kimliğinin birbirine aykırı olmadığını savunarak şu açıklamada bulundu: "Bunu rahmetli Attila İlhan da, Tarık Buğra da yaptı. Kaldı ki kimse yapmamış olsaydı da ben yapardım yine. Çünkü senaryo ya da film meselesinin iki yönlü iyi tarafı var. Birincisi, evet tutarlı bir biçimde bir 'söz' edebiliyorsunuz. İkincisi de, şairlikle ya da yazarlıkla daha akraba bir tarafı var. Mesela Peyami Safa 'Server Bedi' olarak yazdı.
Peyami Safa 20.10.2019
Fatih Belediyesi kültür sanat sezonu açıldı
Fatih Belediyesi Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirilen açılışta, sanatçı Yıldırım Bekçi'nin şefliğini üstlendiği koroya, TRT'nin usta seslerinden Alp Arslan ile Oya İşboğa konuk solist olarak eşlik etti. ? Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, etkinlikteki konuşmasında, medeniyetlere başkentlik yapmış İstanbul'un kültür ve sanatın merkezi olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "İstanbul, yüzyıllar boyunca seyyahları, tarihçileri, şairleri, sanatçıları ve diplomatları mıknatıs gibi kendisine çekmiş, nice şaire, yazara, edibe ve ressama ilham kaynağı olmuş, ruhlarından bir parça bıraktırmıştır. Bu şehir öyle bir şehirdir ki, gezdiğimiz sokaklarda kalpler çarpar. Çünkü burada her mekan insan, her insan mekanla muhabbettedir. Öyledir ki gezerken hangi değerli sanatçının yaşadığı ev olduğunu, hangi sokaktaki medresede eğitim aldığını bilemezsiniz. Düşünün, şehirde gezerken bir sokağa giriyorsunuz karşınıza bir Osmanlı beyefendisi, edebiyat ve sanat tarihçisi İbnülemin Mahmut Kemal'in evi ile bir sokakta Peyami Safa'nın eğitim aldığı okul ve bir sokakta Mehmet Akif'in yaşadığı evle karşılaşıyorsunuz.
Peyami Safa 2.8.2019
"Türk edebiyatçıları dünya edebiyatçılarına örnek olabilir"
Yardım, çocukluğunda en çok okuduğu iki yazarın Ömer Seyfettin ile Kemalettin Tuğcu olduğunu belirterek, "Peyami Safa'nın ortaokul terk olduğu söyleniyor edebiyat tarihçileri tarafından.
Peyami Safa 30.7.2019
"Modernleşme uluslaşma ile birlikte şekilleniyor"
Bu süreçte, "Kendimi arıyorum ama Batıyı arzuluyorum" ve "Eskiden kurtulmaya, onu atmaya çalışıyorum ama oyum" şeklinde iki paradoksun ön plana çıktığını belirten Uslu, "Cumhuriyetin Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Peyami Safa gibi erken dönem romancılarında görürsünüz ki kendini ararken Batıyı arzu ettiğini fark ettiği bir korku dolu an vardır.
Peyami Safa: GASKİ'de öykü dolu bir günPeyami Safa 25.6.2019
Peyami Safa 23.2.2019
Mhp, Mustafa Şentop'u Eksiksiz Destekleyecektir"
İnsanın bütün hallerinin, hayatın bütün yönlerinin siyasetin yakın veya uzak ilgi sahası içinde olduğuna işaret eden Bahçeli, Peyami Safa'nın, siyaseti, "hayatın ta kendisi" olarak gördüğüne ve gösterdiğine dikkati çekti.
Peyami Safa 23.2.2019
MHP Lideri Bahçeli: "Bekayı Bilmeyen Milleti Bilmez, Tehditleri Görmez, Tarihten Anlamaz, Ecdadı...
Bahçeli, "Merhum Peyami Safa siyaseti; 'Hayatın ta kendisi' olarak görmüş ve göstermişti.
Peyami Safa 9.1.2019
Ateşten Günlerin Güçlü Kadını: Halide Edip
Halide Edip için, Peyami Safa'nın "Tek Türk savaş romancısı", Necip Fazıl Kısakürek'in "Türk kadınlığı, teknesinde böyle bir örnek yoğurduğu için övünebilir", Şerif Mardin'in "İlk önemli Osmanlı kadın yazarı" dediği aktarılıyor.
Peyami Safa 24.12.2018
Peyami Safa'nın "Yalnızız" Oyunu Sahnelendi
Kayseri'de, Peyami Safa'nın "Yalnızız" oyunu sahnelendi.
Peyami Safa 20.12.2018
Sivas ve Kayseri'de Kültür Sanat
Öte yandan 23 Aralık'ta "Yalnızız" adlı tiyatro oyunu Kayseri Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu'nda sahnelenecek. Peyami Safa'nın "Yalnızız" adlı eserinin Hüseyin Sorgun tarafından tiyatroya uyarlandığı oyunun sanat yönetmenliğini Kerem Yılmaz gerçekleştirdi.
Peyami Safa 15.12.2018
Toplumun Ruhsal Hayatı Şairler Üzerinden Yürüyor"
Nurettin Topçu, Peyami Safa, Kemal Tahir gibi isimlerin de önemine dikkati çeken Berki, her birinin edebi alanda topluma hizmet ettiğinin altını çizdi.
Peyami Safa 20.11.2018
Yalnızız" Oyununun Galası Yapıldı
Türk edebiyatının önemli yazarlarından Peyami Safa'nın son eseri "Yalnızız" tiyatro sahnesinde taşındı.
Peyami Safa 10.11.2018
Dilini Kaybeden Millet, Her Şeyini Kaybetmiştir"
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanı Ekrem Erdem, Peyami Safa'nın ifade ettiği gibi dilini kaybeden milletin her şeyini kaybetmiş olacağını belirterek, "Dilini geliştirip zenginleştiremeyen, yabancı dillere karşı kendisini koruyamayan milletlerde ne milli kültür oluşturulabilir...
Şu an buradasınız: Peyami Safa Haberleri | Peyami Safa Kimdir - Haberler - Peyami Safa haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Peyami Safa kimdir, hayatı ve biyografisi. Altınordu'nun genç yıldızı Ravil Tavgir ile Avrupa'nın dev kulüpleri ilgileniyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.5.2020 15:59:55. #1.15#
title