Paris: Türk Sanatçılar Louvre Müzesi'nde

Paris: Türk Sanatçılar Louvre Müzesi'nde

Paris'teki Dünyaca Ünlü Louvre Müzesi'nde Açılan "Uluslararası Geleneksel Plastik Sanatlar" Sergisinde, Bu Yıl Türkiye'yi 10 Kişiden Oluşan Bir Sanatçı Grubu Temsil Ediyor.

Paris: Türk Sanatçılar Louvre Müzesi'nde

Paris'teki dünyaca ünlü Louvre Müzesi'nde açılan "Uluslararası Geleneksel Plastik Sanatlar" sergisinde, bu yıl Türkiye'yi 10 kişiden oluşan bir sanatçı grubu temsil ediyor.

Türkiye'den katılan grubun başkanlığını ressam Nurhilal Harsa'nın yaptığı Louvre Müzesi'ndeki sergiye 5'i Ankara Üniversitesi'nden toplam 10 sanatçı katılıyor. AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi'nden ressam Hakan Esmer, ressam Semih Kaplan, seramik sanatçısı Kemal Uludağ, heykel sanatçısı Selçuk Yılmaz ve özgün baskı sanatçısı Saime Hakan Dönmezer'in eserlerinin yer aldığı sergide ayrıca, İzmir'den ressam Ahmet Rüştü Doğan, ressam Serdar Leblebici, ressam Korkut Uluğ ile İstanbul'dan heykel sanatçısı Akın Yıldırım da katılıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen sanatçıların kişisel ve delegasyon olarak katılımlarıyla gerçekleşen sergide seramik, resim, heykel ve özgün baskı dallarında 800'den fazla eser yer alıyor. Dünyanın sanat başkenti olarak kabul edilen Paris ve kültür hazinesi konumundaki Louvre Müzesi'nde, uluslararası alanda önemli sanat buluşmalarından biri olan bu sergi 14-17 Aralık 2006 tarihleri arasında açık kalacak. Bir asra yakın aralıksız düzenlenen Geleneksel Plastik Sanatlar Sergisi, son 7 senedir Louvre Müzesi'nde açılıyor.

Uluslararası boyuttaki bu sergiye, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Japonya, Brezilya, Çin, Kore, Kanada, Sırbistan, Arnavutluk ve Türkiye'den sanatçılar delegasyon olarak katılıyor. Geçen yıl aralık ayında gerçekleştirilen sergide, Türk delegasyonunu oluşturan 10 Türk sanatçının eserleri, Ulusal Güzel Sanatlar Kurumu tarafından "Serginin en iyi eserleri" kabul edilmiş ve "Özel Ödül" almıştı. Sergiye katılan sanatçılarımız, bu yıl yine Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edip, benzer bir ödül bekliyor.

Kaynak: İHA