Başbakan onayladı, Pakistan'da artık tecavüzcüler hadım edilecek

Başbakan onayladı, Pakistan'da artık tecavüzcüler hadım edilecek

25.11.2020 15:36 | Son Güncelleme: 25.11.2020 17:17

Pakistan yerel basını, Başbakan Imran Khan'ın tecavüzcülerin hadım edilmesi ve tecavüz davalarının daha hızlı görülmesi ile ilgili kanunu dün imzaladığına yer verdi. Buna göre kadınlar korkmadan şikayetçi olabilecek, şahitleri korunacak ve tecavüz eden kişi kimyasal olarak hadım edilecek.

Ülkede yerel kaynaklar, kararın federal kabine toplantısında alındığını iddia etti. Konu ile ilgili hükümet kaynaklarından henüz bir açıklama gelmedi.

"KORKMADAN ŞİKAYETÇİ OLABİLECEKLER"

Pakistan'da yayın yapan Geo TV, başbakanın toplantıda "Vatandaşlarımız için güvenli bir ortam yaratmalıyız. Kanun şeffaf olmakla beraber yetkililer tarafından sıkı bir şekilde uygulanacak. Kanun taslağı ile kadınların tecavüz olaylarını araştırmada rolleri artacak ve şahitlerin korunması için her şey yapılacak. Tecavüze uğrayan kadınlar bundan sonra korkmadan şikayetçi olabilecekler ve devlet bu kadınların güvenlikleri için kimliklerini koruyacaktır" ifadelerine yer verdiğini duyurdu.

Başbakan onayladı, Pakistan'da artık tecavüzcüler hadım edilecek

KAPSAMLI BİR TASLAK HAZIRLANMIŞTI

Senato üyesi Faisal Javed Kahn ise dün yaptığı açıklamada, çocuk ve kadın tecavüzcülerine karşı, ağır cezaların uygulanması, davaların hızlı bir şekilde takip edilmesi, tecavüz mağduru ve şahitlerin korunması, tecavüzcüler hakkında hızlı bir şekilde soruşturma yürütülmesi ile ilgili taslağın hazırlandığını ve parlamento onayının beklendiğini söyledi.

Daha önce, Pakistan'da ara ara yaşanan toplu tecavüz olaylarına ilişkin konuşan Başbakan Han, bu tür suçlar için idam ya da kimyasal hadım cezasının uygulanması gerektiğini söylemişti.

Başbakan onayladı, Pakistan'da artık tecavüzcüler hadım edilecek
Haber Yorumları (7)
İDAMDA OLSA AYNI ORANDA DEVAM EDECEK: tecavüz hırsızlık ve ya cinayet, ister idam ister başka ceza hangisi verilirse verilsin oran düşmez, yani çare olmaz. tabiki suçun karşılığı olarak bakılırsa idam da hadım da güzel ceza. ama problemi çözmekte önemli toplum sağlığı için, olayın çözümü daha çok bilimsel araştırmalar ile verilecek beyinsel tedavi edici uygulamalarda. bu suçlular özellikle kobay olarak kullanılabilmeli.
SESSİZLİK: Bizde böyle bir şey olsa şeriat geliyor derler
ACIMASIZ: turkıye bu kanun koymalı
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title