Haberler

Ömrüne Sığmayan Adam: Aziz Nesin" Sergisi

Yazar Aziz Nesin'in yazılı ve görsel arşivi, doğumunun 100. yılı etkinlikleri kapsamında "Ömrüne Sığmayan Adam: Aziz Nesin" sergisiyle izlenime sunuldu.

Yazar Aziz Nesin'in yazılı ve görsel arşivi, doğumunun 100. yılı etkinlikleri kapsamında "Ömrüne Sığmayan Adam: Aziz Nesin" sergisiyle izlenime sunuldu.

Tophane'deki Depo İstanbul'da açılan sergide AA muhabirine açıklamada bulunan Aziz Nesin'in oğlu Ahmet Nesin, sergiden çok etkilendiğini belirterek, "Bebekliğim, çocukluğum, ilk gençliğim, ergenliğim, evliliğim yani bütün hayatım burada" dedi.

Babasını çok sevdiğini ve onunla çok iyi anlaştıklarını aktaran Nesin, şunları kaydetti:

"O gittiğinde bir arkadaşımı kaybettim. 20 yıl oldu ve hala alışmış değilim ölümüne. Başıma ilginç bir şey geldiğinde hala 'Akşama babamla bunu konuşayım' derim. Alışılmıyor. Benden sonra onu o kadar çok seven kalmayacak galiba geride. Geride kitapları kaldı. Nesin Vakfı kaldı. Onları yaşatmaya çalışıyoruz elimizden geldiğince. Bir miktar da başarılı olduk zannediyorum. Yoksa o sevgiler, kahkahalar hepsi kayboluyor. Geriye kalması gerekenler yani insanlığa ait olan şeyler kalıyor. O da kitapları ve Nesin Vakfı'dır."

Serginin küratörü Işın Önol da serginin yaklaşık 1,5 yıl içinde tamamlandığını dile getirerek, 1999'dan beri gönüllü çalıştığı vakfın kendisi için aile gibi olduğunu vurguladı.

Önol, Aziz Nesin'in doğumunun 100. yılının vakıf için önemine dikkati çekerek, "Sergiyi iki kat olarak kurguladık. Birinci katta Aziz Nesin'in yaşantısına konsantre olduk. İkinci katı ise öldükten sonra yaşayan Aziz Nesin'e ayırdık" dedi.

Sergide sayılamayacak kadar çok obje ve eser bulunduğunu kaydeden Önol, şöyle devam etti:

" Aziz Nesin, yüzlerce kitap, yüzlerce dergi, inanılmaz büyük bir koleksiyon ürettiği için burada çok fazla şey var. Örneğin sergide, yabancı dile çevrilmiş kitaplarından küçük bir seçki ile bazı kitaplarının ilk baskıları yer alıyor. Vakfın her şeyi o kadar kolay değil. Vakfın zorlukları da var. Bunu sembolize etmek üzere, 2009'da sel felaketinden etkilenen piyanoyu da buraya getirdik. Sergide ayrıca yaklaşık 8 belgesel yayınlanıyor. Bunlar 1970'lerden bugüne yapılmış Aziz Nesin belgesellerini toparlıyor. Onun biriktirdiği gazete kupürleri de yine bu sergide yer alıyor."

Mizah, kısa öykü, tiyatro ve şiir dallarında pek çok yapıtı bulunan Nesin'in çalışma masası, el yazısıyla tuttuğu notlar ile Nesin Vakfı'nın çamurlu ve kırık dökük piyanosu, serginin dikkati çeken objelerini oluşturuyor.

Sergi, 16 Temmuz'a kadar ziyaret edilebilecek.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Nesin Vakfı Aziz Nesin İstanbul Tophane Kültür Sanat Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Bakmadan Geçme

Yeni seferberlik kanunu tam metni OKU İNDİR - PDF 2024! Seferberlik mi çıktı, seferberlik nedir? Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri e-devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Seferberlik Kararnamesi 22 Mayıs Salı 2024! Yeni seferberlik kararları neler? 22 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 22 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! HSK atama kararnamesi 22 Mayıs Çarşamba yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! 22 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 22 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 22 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın 'Şarap festivali' eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın "Şarap festivali" eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title