Nevşehir'li Firmadan 'Altı Milyar Dolarlık' Öneri

Nevşehir'li Firmadan 'Altı Milyar Dolarlık' Öneri

20.04.2013 12:15 | Son Güncelleme: 20.04.2013 14:39
Nevşehir'li Firmadan 'Altı Milyar Dolarlık' Öneri

Nevşehir'de üretim yapan bir firma, bims ürünlerinin inşaatlarda kullanılması halinde, altı milyar dolarlık katkı olabileceğini öne sürdü.

Nevşehir'de inşaat sektörünün hafif yapı elemanlarının üretimini yapan bir firma tarafından ponza madeni içindeki yanıcı maddelerin yıkanarak kullanılması sonucu geliştirilen ürünün, inşaatlarda yaygın kullanımı halinde, Türkiye'nin enerji tüketimine, her yıl, altı milyar dolarlık katkı sağlanabileceği öne sürüldü.

Ertaş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Musa Ertaş, Blokbims İzolasyonlu Hafif Yapı Elemanları Maden İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından geliştirilen klima bloklarının, ponza madeninin içindeki bazalt başta olmak üzere, diğer yabancı maddelerin yıkanması ile meydana getirilen saf ponzadan üretildiğini söyledi.

Ulusal Teknik Onay belgeli Klima bloklarının ticarethane ve binalarda kullanımı ile ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacağını savunan Ertaş, enerjide dışa bağımlı ülkelerden biri olan Türkiye'de, ithal edilen enerjinin yüzde 30'luk bölümünün de binaların ısınma ve soğutma amaçlı olarak kullanıldığının bilindiğini belirtti. Ertaş, şöyle dedi:

"Tesisimizde 250 kadar çalışanımız günlük 250 bin blok üretimi gerçekleştiriyor. Dünya genelinde deprem kuşağında bulunan ülkeler arasında yer alan ülkemizde, binaların depreme dayanıklı normlarda üretimlerinin yapılması, ses ve ısı izolasyonunun etkin sağlanması, yapılardaki ürünün hafifliği gibi bütün olarak tek başına karşılayabilecek ponza madeninden elde edilen bims ürünleri,inşaat sektöründe de yaygın bir kullanım ağına sahip. Sektördeki diğer kullanılan malzemelere oranla konut konforuna da ivmeler kazandıran, oldukça ekonomik ve ithalata dayalı bir malzeme olmaması ile de enerji verimliliğini en üst seviyeye taşıyan Ulusal Teknik Onay belgeli klima bloklarının yaygın bir kullanımla her yıl 6 milyar dolara ulaşan tasarruf sağlayabileceği, bilimsel yöntemlerle de ortaya konulmuştur."

Ertaş, inşaatlarda yeni geliştirilen bu ürünün kullanımı ile bina sahiplerine de ek külfet getiren mantolamaya gerek duyulmadan yüksek enerji verimliliğinin sağlanabileceğini öne sürerek, "Dünyada bilinen ponza rezervlerinin yüzde 50'sine sahip ülkemizin en kaliteli ponza rezervlerine sahip Nevşehir'de, tesislerimizin AR-GE'si tarafından geliştirilen klima blokları ekstra ısı yalıtımı yapmadan yani mantolamaya bile gerek görülmeden kullanılabilecek bir özelliğe de sahiptir" diye konuştu.

Nevşehir'li Firmadan 'Altı Milyar Dolarlık' Öneri

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title