Myanmar'da Ölü Sayısı 100 Bini Bulabilir

Myanmar'da Ölü Sayısı 100 Bini Bulabilir

ABD'nin Myanmar Maslahatgüzarı Shari Villarosa, Geçtiğimiz Hafta Sonu Myanmar'da Meydana Gelen Kasırgada Ölenlerin Sayısının 100 Bine Ulaşabileceğini Söyledi.

Myanmar'da Ölü Sayısı 100 Bini Bulabilir

ABD'nin Myanmar Maslahatgüzarı Shari Villarosa, geçtiğimiz hafta sonu Myanmar'da meydana gelen kasırgada ölenlerin sayısının 100 bine ulaşabileceğini söyledi.

ABD'nin, Myanmar'ın en büyük kenti Yangon'un Büyükelçi Vekili Villarosa, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'daki kasırga felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 100 bine çıkabileceğini ifade etti. Villarosa, telekonferans yoluyla katıldığı programda, kasırgada kaybolan insanların da eklenmesiyle ölü sayısının 100 bini bulabileceğini kaydetti. Kasırganın en fazla etkilediği yerlerin kırsal kesimler olduğunu belirten Villarosa, bu bölgelere içme suyu tedarikinin sağlanmasının sınırlı olduğu uyarısında da bulundu. Myanmar yönetimi, dün gece yaptığı açıklamada, kasırgada ölenlerin sayısının 22 bin 500, kaybolanların sayısının ise en az 41 bin olduğunu duyurmuştu.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Myanmar yönetimini uluslararası yardım görevlilerinin ülkeye girişini kolaylaştırması konusunda uyardı.

(DPA-OYK-OYK-NÇ-D)